Trump, 'internet tehdidi'ne karşı acil durum ilan etti

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'le güç mücadelesinin merkezine yerleşen Huawei firmasına karşı görülmemiş bir adım attı. Trump, ülkedeki bilgisayar şirketlerini 'yabancı düşmanlar'dan korumak için acil durum ilan etti. Huawei tepkili.

DUVAR – ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki bilgisayar şirketlerini “yabancı düşmanlardan” korumak için acil durum ilan ettiğini açıkladı. Trump, imzaladığı başkanlık emri ile, Amerikalı firmaların, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin teknolojilerini kullanmalarını yasakladı.

Firma isminin yer almadığı kararın hedefinin, Çin menşeli Huawei olduğuna inanılıyor. Şirketten yapılan açıklamada ise ABD içinde iş yapmalarının engellenmesinin, yalnızca Amerikalı tüketicileri ve firmaları etkileyeceği savunuldu.

‘DIŞ DÜŞMANLARDAN KORUNMA AMAÇLI’

Beyaz Saray’ın açıklamasında, Trump’ın başkanlık emrinin, “Amerika’yı dış düşmanların, giderek artan şekilde, bilgi ve iletişim teknolojisinde kullanılan altyapıları ve servislerdeki kırılganlıkları istismar etme çabalarından korumayı amaçladığı” belirtiliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı da farklı bir önlem olarak, Huawei firmasını özel bir listeye aldı ve ABD’li şirketlerin Çinli firmaya teknoloji satabilmesini federal devlet onayına bağladı. Uzmanlar, hali hazırda gergin olan ABD – Çin ilişkilerinin bu karar sonrası daha da gerileceğini değerlendiriyor. Huawei son bir yıl içinde, iki ülke arasındaki güç mücadelesinin merkezine yerleşmiş durumda.

Son aylarda aralarında İngiltere’nin de olduğu bazı ülkeler, Huawei ürünleri ile ilgili güvenlik endişelerini dile getiriyordu. Washington’ın müttefiklerine, Huawei’in 5G teknolojisini kullanmamaları konusunda baskı yaptığı biliniyor.

ABD hali hazırda, federal devlet kurumlarının Huawei ürünlerini kullanmasını yasaklamış durumda. Avustralya ve Yeni Zelanda da, Huawei teknolojisinin 5G altyapılarında kullanılmasını engelleyen önlemler alındı.

HUAWEI’DEN TEPKİ

Huawei firması ise bu gelişmeler karşısında, Çin hükümetinden bağımsız olduklarını, bir tehdit yaratmadıklarını savunan açıklamalar yaptı. Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, salı günü Londra’da yaptığı açıklamada, “devletlerle anti casusluk anlaşmaları imzalamaya hazır olduklarını” söyledi.

Teknoloji firmasının merkezinde olduğu ticaret savaşı giderek gerginleşirken, Trump ve Çin lideri Şi Jinping’in Japonya’daki G20 zirvesinde buluşması bekleniyor. (BBC Türkçe)