Sudan'da eylemciler orduya da meydan okuyor: 'Hırsızı devirip hırsız getirdiler!'

Sudan'da 30 yıllık diktatör Ömer el Beşir'in protestoculara destek veren ordu tarafından görevden alınması sonrası eylemler sürüyor. Binlerce göstericisi ordunun sokağa çıkma yasağını delerek, sivil yönetime bir an evvel geçilmesi talebiyle oturma eylemini sürdürdü. Askeri Konsey ise "İktidarda kalma niyetimiz yok" açıklaması yapıp, geçiş sürecinin iyi yönetilmesi halinde bir ay kadar kısa sürebileceğini de açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sudan'ı 30 yıldır demir yumrukla yöneten devlet başkanı Ömer El Beşir'in hayat pahalılığına karşı 16 haftadır devam eden kitlesel protestolar sonucu ordu tarafından görevden alınmasının ardından sular durulmadı. Binlerce protestocu, yönetime el koyan Yüksek Askeri Konsey'in iki yıl sürecek askeri yönetim planına meydan okuyarak sokağa çıkma yasağını deldi ve alanları terk etmedi.

Protestocular, sivil bir yönetim talebiyle Savunma Bakanlığı'nın önündeki oturma eylemini sürdürüyor. Saat 22.00-04.00 arasındaki sokağa çıkma yasağına rağmen alanda gece boyunca "Devrim" sloganı atıldı. Göstericiler aynı zamanda, Savunma Bakanı Avad bin Avf'ın Yüksek Askeri Konsey'in başkanı sıfatıyla ülkeyi iki yıl boyunca yönetecek olmasına tepki gösterdi. Beşir'in yönetiminin devamı olarak görülen bu karar, "Bir hırsızı devirdiler ve bir hırsız getirdiler" sloganıyla protesto edildi.

Eylemleri örgütleyen Sudan Profesyoneller Birliği, sivil yönetime geçme kararı alınana dek alanlardan çekilmeyeceklerini duyurdu. Birlik, bugün cuma namazı sonrasında toplu olarak namaz kılınması çağrısı da yaptı.

ASKERİ KONSEY'DEN AÇIKLAMA: GEÇİŞ SÜRECİ BİR AY DA SÜREBİLİR

Öte yandan, protestocuların tepki gösterdiği Avf, halka el uzatan bir açıklama yaptı. Askeri Konsey Başkanı sıfatıyla basın toplantısı düzenleyen Avf, krize kendilerinin bir çözümü olmadığını, 'çözümün halktan geleceğini' söyledi. "Halka hiçbir şey dayatmayacağız" diyen Avf, "İktidarda kalma niyetimiz yok" açıklaması yaptı. Avf, geçiş sürecinin en fazla iki yıl sürmesini planladıklarını, 'karmaşa olmadan yönetilmesi halinde' bir ay kadar kısa sürebileceğini söyledi. Siyasi gruplarla 'hemen bugün' diyalog çağrısı yapan Avf, silahlı gruplarla da diyaloğa açık olduklarını belirtti.

'BEŞİR İADE EDİLMEYECEK AMA SUDAN'DA YARGILANABİLİR'

Avf, Beşir'in merak edilen akıbetine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Askeri Konsey iktidarda olduğu sürece Beşir'in başka bir ülkeye gönderilmeyeceğini belirten Avf, "Ama Sudan'da yargılanabilir" dedi.

Avf'ın, askeri konseyin savunma ve içişleri bakanlıklarını elinde tutacağını söyleyip, iktidardan devrilen Ulusal Kongre Partisi'nin yeni seçimlere girebileceğini belirtmesi de dikkat çekti. Avf bununla birlikte, partinin diyalog görüşmelerine davet edilmeyeceğini ekledi. (DIŞ HABERLER)

Ömer El Beşir: Ekmek zammı ile devrilen diktatörÖmer El Beşir: Ekmek zammı ile devrilen diktatör

Beşir ev hapsinde, göstericiler sivil yönetim istiyorBeşir ev hapsinde, göstericiler sivil yönetim istiyor

Sudan'daki protestoların kadın sembolü: Mermi öldürmez, susmak öldürürSudan'daki protestoların kadın sembolü: Mermi öldürmez, susmak öldürür

'Sudan'da ordu Beşir'i görevden alacak''Sudan'da ordu Beşir'i görevden alacak'

Sudan'da Beşir'in milisleri protestoculara saldırdıSudan'da Beşir'in milisleri protestoculara saldırdı

Beşir'e 'halk kuşatması': Sudan'da on binler sokaktaBeşir'e 'halk kuşatması': Sudan'da on binler sokakta