Avustralya: Türkiye ile ilerleme sağlandı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison: Türkiye ile gerilimde gece boyunca ilerleme sağlandı. Erdoğan'ın görüşlerindeki ılımlılaşma olduğunu görüyoruz ve bu görüşlerdeki ılımlılaşmayı memnuniyetle karşılıyorum.

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeni Zelanda’daki cami saldırılarının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle saldırganın vatandaşı olduğu Avustralya ile patlak veren gerilim yumuşuyor. Erdoğan’ın sözlerini geri almasını talep eden ve Türkiye’ye yönelik seyahat uyarılarını gözden geçireceğini açıklayan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Türkiye ile ‘ilerleme sağlandığını’ söyledi.

Bu açıklamanın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un ‘Erdoğan’ın sözlerinin bağlamından koparıldığı’ yönündeki Twitter paylaşımından sonra gelmesi dikkat çekti.

‘GECE BOYUNCA İLERLEME SAĞLANDI’

Morrison, Erdoğan’ın Washington Post gazetesine yazdığı makaledeki üslubunun bir ilerleme olduğunu belirterek, sözlerindeki “ılımlılaşmanın” memnuniyet verici olduğunu söyledi.  Avustralya Başbakanı, “Gece boyunca bu konuyla ilgili ilerleme sağlandı ve Washington Post’ta yayımlanan makaledeki gibi cumhurbaşkanının (Erdoğan) görüşlerindeki ılımlılaşma olduğunu görüyoruz ve bu görüşlerdeki ılımlılaşmayı memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

‘GÖRÜŞMELER YAPILDI’

Morrison, “Yetkililerimiz ile Türk hükümeti arasında başka görüşmeler de yapıldı ve burası bu görüşmelerin yapılması için uygun yer. Önümüzdeki günlerde bir toplantı daha yapılacak ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı (Türkiye’de) olacak. Bu toplantıya bizim büyükelçimiz de katılacak ve istişarelerin devamı için bir fırsat doğacak” ifadelerini kullandı.

Morrison, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile telefonda Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters’ın Türkiye’ye yapacağı ziyareti de görüştüklerini ifade etti.

‘RENCİDE OLDUĞUMUZU AKTARDIK’

Morrison, Erdoğan’ın sözlerinden rencide olduklarını net bir şekilde Türkiye’ye aktarmaya çalıştıklarını ancak bu aşamada yapıcı davranılması gerektiğini sözlerine ekledi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Çanakkale Savaşı’nın 104’üncü yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada “İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın” demişti.

Morrison ise bu sözleri kınamış ve Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u çağırmıştı.

Yeni Zelanda ise Erdoğan’ın “Bunun hesabını eğer Yeni Zelanda sormazsa öyle veya böyle biz bunun da hesabını sormasını biliriz” sözleri ve mitinglerinde cami saldırısının görüntülerini yayınlaması nedeniyle Türkiye’den açıklama beklediklerini söylemiş ve Peters’ın konuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gideceğini duyurmuştu.

Bu gelişmeler yaşanırken, Erdoğan’ın Washington Post gazetesinde dün yayımlanan makalesinde Yeni Zelanda saldırganı ile IŞİD’in ‘aynı kumaştan olduğunu’ yazmış, Yeni Zelanda Başbakanı Jucinda Ardern’i de övmüştü. (Dış Haberler)