Rus istihbaratı: IŞİD Afganistan'ı yeni merkezi ilan etti

FSB Başkan Yardımcısı Sergey Smirnov, IŞİD'in Afganistan'ın kuzeyini 'hilafetinin yeni merkezi ilan ettiğini' söyledi. Smirnov "IŞİD'in Afganistan'ın kuzeyinde güçlenmesi, yakın gelecekte bölgesel güvenlik için büyük tehdit oluşturabilir" dedi.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Rusya Federal Güvenlik Merkezi (FSB), Suriye’de köşeye sıkışan IŞİD’in Afganistan’ın kuzeyini ‘hilafetinin yeni merkezi ilan ettiğini’ duyurdu. FSB Başkan Yardımcısı Sergey Smirnov, IŞİD militanlarının Afganistan’ın kuzeyindeki mevzilerini ciddi oranda güçlendirdiğini ve ülkenin kuzey sınırındaki IŞİD bağlantılı vakaların arttığını söyledi.

Smirnov, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Bölgesel Terörle Mücadele Yapılanması toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Terörist gruplar sabotaja ve terör faaliyetlerine ciddi oranda hız verdi; Afganistan’ın kuzey bölgelerindeki pozisyonlarını güçlendirdi. Sınırdaki silahlı olaylar sıklaştı” dedi.

Smirnov “Daha önce olduğu gibi ŞİÖ ülkelerinin bulunduğu bölgelerde istikrarsızlığa yol açan başlıca faktör, uluslararası terör örgütlerinin faaliyetleri. Suriye ve Irak’taki kayıplarının ardından IŞİD hilafeti için yeni mukavemet noktaları oluşturmak için yöntem arayışlarına girdi. IŞİD’in Afganistan’ın kuzeyinde güçlenmesi, yakın gelecekte bölgesel güvenlik için büyük tehdit oluşturabilir” diye konuştu. (Dış Haberler)