Putin'i düğününe davet eden bakana istifa çağrısı

Putin'i düğününe çağıran, Avusturya Dışişleri Bakanı'na muhalefet partiden tepki geldi. Milletvekilleri, bakanın istifasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avusturya'da bazı muhalefet milletvekilleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i düğününe davet eden Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl'i istifaya çağırdı. Putin, Angela Merkel ile cumartesi günü yapacağı görüşme için Berlin'e geçmeden önce Avusturya'nın Styria bölgesindeki bir üzüm bağında düzenlenecek törene katılacak.

BBC Türk'ün haberine göre, bazı muhalefet milletvekilleri, Putin'in ülkeye resmi değil özel bir davetle geleceğini vurgulayıp, düğününde Rusya lideri için alınacak güvenlik önlemlerinin vergi mükelleflerine ek yük getireceğini söyledi. Yeşiller Partisi, bu davetle, Kırım'ın ilhakından sonra AB'nin Rusya'ya karşı takındığı sert tavırdan ödün verileceğini öne sürdü. Partinin Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Michel Reimon, davetin ülkenin itibarını zedeleyeceğini, Avusturya'nın şimdi "Rus rejiminin AB'deki uzantısı olarak görüleceğini" savundu. Karin Kneissl ise Özgürlük Partisi tarafından bu göreve getirilmişti. Avrupa Birliği'ne şüpheyle bakan Özgürlük Partisi, Putin'in Birleşik Rusya Partisi'yle işbirliği anlaşması imzalamıştı. Özgürlük Partisi, AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların hafifletilmesi çağrısında bulunmuştu.