Kanada'da 11 yaşındaki başörtülü çocuğa makaslı saldırı

'Göçmen ülkesi' Kanada, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun giydiği hicabı makasla kesmeye kalkışan saldırganı konuşuyor. Saldırıyla ilgili nefret suçu kapsamında soruşturma açılırken, Başbakan Justin Trudeau "Kanada bu değil" dedi.

DUVAR – Kanada’da hicap giyen 11 yaşındaki Khawlah Noman, okula gittiği sırada bir kişinin makaslı saldırısına uğradı. Noman, kapüşon takan 20-30 yaşlarındaki Asyalı bir erkeğin kendisine makasla arkadan yaklaştığını anlattı. Buna göre saldırgan, kız çocuğu bağırınca önce kaçsa da geri döndü; Noman’ın başını açıp hicabını makasla kesti.

Pauline Hohnson Orta Okulu’nda düzenlenen bir basın toplantısında yaşadıklarını anlatan 11 yaşındaki Noman, saldırgana “Yaptığınız şey gerçekten yanlış. Böyle davranmamalısınız, üstelik ben bir çocuğum” diye seslendi. Noman, artık okula yürümekten korktuğunu da söyledi.

Saldırının kamuoyuyla paylaşılması sonrası çocuğa destek mesajları yağarken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau da “Kalbim, görünüşe göre dini yüzünden saldırıya uğrayan küçük çocukla. Ne kadar korktuğunu tahayyül bile edemiyorum. Onun, ailesinin, arkadaşlarının ve çevresindekilerin şunu bilmesini isterim ki, Kanada bu değil” dedi.

Toronto polisi ‘nefret suçu’ soruşturması başlattı ancak saldırgan hâlâ yakalanmış değil. (Dış Haberler)