Ofisini fareler bastı: Nijerya Başkanı evinden çalışacak

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, sağlık sorunları nedeniyle ara verdiği görevine geri döndü. Ancak döndüğünde ofisinin fareler tarafından basıldığını gören başbakan evden çalışma kararı aldı.

DUVAR – Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’nin, ofisini basan fareler nedeniyle üç ay süreyle evinden çalışacağı açıklandı. Buhari, sağlık sorunlarının ardından tedavi için geldiği İngiltere’de üç ay kaldıktan sonra geçen hafta ülkesine geri dönmüştü.

Hükümet sözcüsü, Garba Shehu Buhari’nin yokluğunda ofis mobilyaları ve havalandırma sistemine fareler tarafından zarar verildiğini açıkladı. BBC’ye konuşan Shehu, Buhari’nin evinin yeterli donanıma sahip olduğu ve evinden mükemmel bir şekilde çalışabileceğini söyledi.

 

İSTİFASI İSTENİYOR

Nijerya’ya Cumartesi geri dönen Buhari, ilk konuşmasında sağlığından bahsetmemişti. Bazı Nijeryalılar, uzun süren tedavisi nedeniyle Buhari’nin ülkeyi yönetemeyecek durumda olduğunu öne sürerek istifasını talep ediyor. Bazıları ise Buhari’nin sağlık sorununun ne olduğunun açıklanmamasına tepki gösteriyor.

Buhari ilk olarak Temmuz 2016’da Londra’ya tedavi için gelirken sağlık sorunu süregelen bir kulak enfeksiyonu olarak açıklanmıştı. Bu yılın Ocak ve Mayıs aylarında ise açıklanmayan sağlık sorunları nedeniyle Buhari tekrardan Londra’ya geldi. Muhalif siyasetçiler Buhari’nin prostat kanseri tedavisi gördüğünü öne sürse de Buhari bu iddiaları yalanladı. (BBC TÜRKÇE)