'Kıyametten' kaçan Facebook yöneticisi: Az kaldı

Silikon Vadisi’nde çalıştıktan sonra inzivaya çekilen Facebook’un eski üretim müdürlerinden Antonio Garcia Martinez, bir anda her şeyi bırakıp ‘dünyanın sonunu’ beklemeye başladı: Çok kısa bir süre içinde dünyanın neye benzeyeceğini gördüm ve bu bana yetti.

DUVAR – Silikon Vadisi’ni terk edip adada inzivaya çekilen Facebook’un eski yöneticilerinden Antonio Garcia Martinez, kararının nedenini “Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz olacak. İşler çirkinleşebilir. Medeniyet tamamen çökebilir. O yüzden ben de buradayım” diye anlatıyor.

Martinez kendisinin tek olmadığını, daha birçok eski teknoloji uzmanının medeniyetten uzak bir hayatı seçtiğini ifade ediyor.

 

ABD’nin Seattle kenti açıklarındaki Orcas Adası’nda satın aldığı geniş arazide yaşayan Martinez şöyle devam ediyor:

Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz olacak. İşler çirkinleşebilir. Medeniyet tamamen çökebilir. O yüzden ben de buradayım.

Martinez’e göre yapay zeka ve robot teknolojilerinin sanılandan daha kısa sürede küresel ekonomik dengeleri alt üst edecek:

İnanın ben gelecekten geliyorum. Daha yeni San Francisco adlı zaman makinesinden çıktım. Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. Şu an size inanılmaz gibi gelen şeyler çok yakında gerçek olacak. ABD’de 300 milyon silah var, büyük kısmı ekonomik avantajlarını yitiren kişilerin elinde.

‘TEKNOLOJİ ÖNDE’

Martinez, küçük Orcas Adası’ndaki arsasını kendi kendisine yetebilecek şekilde tasarlamaya çalışıyor. Barınaklar, temiz su, tarımsal ürün ve hatta mühimmat dahi stokluyor.

Medeniyetin çöküşü riskine karşı poligonlar kuran eski Facebook yöneticisi, siyaset ve teknoloji arasındaki yarışta teknolojinin açık ara önde olduğunu şöyle açıklıyor: Teknolojik gelişmelerin sonucunda çok sayıda kişi işini kaybedecek. Bu durumun önüne geçip oluşacak sefaleti önleyecek sosyal politikalara dair ise hiçbir çalışma yok.

“Sadece ABD’de 300 milyon silah var. Bu da neredeyse kişi başına bir silah düşüyor demek. Bu silahların büyük kısmı da ekonomik açıdan avantajlı konumlarını yitiren kişilerin elinde.”

Martinez kendisinin inzivaya çekilen tek Silikon Vadisi yöneticisi olmadığını da ifade ediyor ve pek çok eski teknoloji uzmanının medeniyetten uzak bir hayatı seçtiğini ifade edip, “Gelecekten korkuyorlar” diyor. (BBC Türkçe)