Almanya Savunma Bakanı: AWACS'ları göndermeyebiliriz

Almanya Meclis Başkanı Norbert Lammert ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel'in ardından Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de Türkiye'nin İncirlik konusundaki tavrını eleştirdi.

DUVAR – Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD’le mücadeleye katılması kararlaştırılan AWACS uçaklarının İncirlik’e gönderilmeyebileceğini söyledi.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen çarşamba akşamı Alman televizyonu ARD’ye açıklamalarda bulundu.  Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre  Leyen AWACS tipi keşif uçaklarının IŞİD’le mücadele amacıyla Türkiye’ye gönderilebilmesi için Federal Meclis’te milletvekillerinin onayına sunulacağına dikkat çekti.

YERİNDE ZİYARET ŞARTI

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan İncirlik krizine dikkat çeken von der Leyen, “Federal milletvekilleri buna ancak eğer Alman askerlerini görev yerinde ziyaret edebilirlerse onay verirler” diye konuştu.

İncirlik’te Alman ordusunun uluslararası koalisyonun IŞİD’le mücadelesine destek veren Tornado tipi keşif uçakları da bulunuyor. Üste 240 Alman askeri görev yapıyor. Yeni misyonla birlikte de Alman askerlerinin İncirlik’teki sayısının artırılması planlanıyor.

SOY KIRIM YASASI YÜZÜNDEN

Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik’e giriş izin vermemesi Almanya’da rahatsızlık yaratmıştı. Ankara’nın Alman Federal Meclisi’nde soykırım yasası kabul edildiği için İncirlik’e giriş izni vermediği belirtiliyor.
Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partili Meclis Başkanı Norbert Lammert de hafta başında İncirlik’te bulunan Alman askerlerinin geri çekilmesinin seçenekler arasında olduğunu açıklamıştı. Ardından Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Sigmar Gabriel de bu açıklamaya destek vermiş ve Alman milletvekillerine üssü giriş yasağının devam etmesi halinde askerlerin geri çekilebileceğini kaydetmişti.

EYLÜL AYINDA ZİYARET PLANI

Federal Meclis’te grubu bulunan partilerin savunma politikası uzmanları eylül ayında İncirlik’i ziyaret etmeyi planlıyor. NATO Zirvesi için Varşova’da bulunan Merkel ve Erdoğan altı hafta sonra yeniden görüşmüş, ancak Alman politikacıların İncirlik Üssü’nü ziyaret hakkı konusunda bir uzlaşı sağlanamamıştı.

Haberin tamamı