ABD'nin Cidde konsolosluğu yakınında intihar saldırısı

ABD'nin Bağımsızlık Günü'nden birkaç saat önce, Cidde'deki ABD Konsolosluğu yakınında intihar saldırısı düzenlendi.

DUVAR – Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Cidde’deki ABD Konsolosluğu yakınlarında intihar saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Patlayıcıyı infilak ettiren saldırgan öldü, iki polis de hafif yaralandı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Mansur el Turki yazılı açıklamasında, Suudi güvenlik güçlerinin yerel saatle 02.15 civarında Dr. Süleyman Fakıh hastanesi otoparkında bir kişiden şüphelendiğini, güvenlik güçlerinin yaklaşmasıyla aracın içindeki kişinin de üzerindeki bombayı infilak ettirdiğini söyledi.

ABD’LİLERE EK ÖNLEM UYARISI

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı pazartesi günkü patlamadan haberdar olduklarını ve Suudi Arabistan hükümetinden daha fazla bilgi beklediklerini duyurdu. Bakanlık, konsolosluk çalışanlarının da durumunun iyi olduğunu kaydetti. ABD’nin Suudi Arabistan Büyükelçiliği de ülkedeki Amerikan vatandaşlarının ülke içinde seyahat ederken ‘ek önlemler almaları’ uyarısında bulundu.

ABD’NİN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Patlamanın konsolosluğun kontrol noktasına 20 metre mesafede meydana geldiği söylendi. Saldırı, sahur vakti ve ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’dan birkaç saat önce gerçekleşti. ABD’nin Cidde Konsolosluğu 2004 yılında da bombalı ve silahlı saldırıya uğramış, 9 kişi ölmüştü.