Dubai Emiri'nin kızı Prenses Latife 'babasının kendisini rehin aldığını' söyledi

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum'un kızı Prenses Latife, 'babası tarafından rehin alındığını' söyledi. Prenses Latife, pencerelerinde parmaklıklar bulunan bir evde tutulduğunu aktardı.

Fotoğraf: Youtube
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum'un 2018'de ülkeden kaçmaya çalışan kızı Prenses Latife el Maktum, arkadaşlarına gönderdiği bir videoda, 'babası tarafından rehin alındığını' ve hayatından endişe ettiğini söyledi. BBC'nin Panaroma programına ulaştırılan videoda Prenses Latife, Dubai'den kaçmaya çalıştığı gemide komandolar tarafından yakalandığını ve ilaçla uyutularak geri getirildiğini anlatıyor.

Birkaç aylık bir zaman diliminde çekilen videoların, Prenses Latife'ye yakalandıktan yaklaşık bir yıl sonra gizlice verilen bir cep telefonuyla kaydedildiği belirtiliyor. Prenses Latife, videoyu 'villa hapishane' dediği evin banyosunda kaydettiğini, pencerelerinde parmaklıklar bulunan evde kapısında kilit olan tek yerin burası olduğunu anlatıyor.

'GÖZLERİMİ DUBAİ'DE AÇTIM'

Prenses Latife videoda kendisini gemiden alan askerlerle mücadele ettiğini, uyuşturulduktan sonra özel uçağa bindirilirken bilincini kaybettiğini ve gözlerini Dubai'de açtığını, dışarıda ve içeride polislerin olduğu bir villada tek başına tutulduğunu söylüyor. Gizli mesajların kesilmesi üzerine, Prenses Latife'nin arkadaşları konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler'in devreye girmesini istedi. Dubai ve BAE adına daha önce yapılan açıklamalarda, Prenses Latife'nin ailesinin yanında ve güvende olduğu belirtilmişti.

İNGİLTERE'DEN ÇAĞRI

Görüntülerin yayınlanmasının arından Prenses Latife'nin 'hayatta olduğuna dair kanıt görmek istediklerini' söyleyen İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, "Gördüklerimiz göz önünde bulundurulduğunda, insanlar onun hayatta ve iyi olduğunu görmek isteyecektir" açıklamasını yaptı.

'KONU SORUŞTURULMALI'

Eski İrlanda Cumhurbaşkanı ve Birleşmiş Milletler'in eski İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mary Robinson, 2018'de görüştüğü Prenses Latifa'yı 'sorunlu bir genç kadın' diye tanımlamış ancak sonradan prensesin ailesi tarafından 'korkunç derecede yanıltıldığını' söylemişti. Mary Robinson, uluslararası eylem çağrısında bulundu, Prenses Latife'nin nerede ve nasıl olduğunun bulunmasını istedi. Robinson, "Latife için endişelenmeye devam ediyorum. Her şeyin üzerinden zaman geçti ve konu soruşturulmalı" dedi.

Prenses Latife'nin yakın arkadaşı Tiina Jauhiainen, kuzeni Marcus Essabri ve "Latife'yi Serbest Bırakın" kampanyasının sorumlusu David Haigh, bu mesajları prensesin güvenliğinden endişe ettikleri için paylaşma kararı aldıklarını söyledi. Panaroma ekibi, Prenses Latife'nin tutulduğu yerle ilgili bilgileri bağımsız kaynaklara doğrulattı. (BBC Türkçe)