Dönmez: 17 bin 824 abone elektrik, 3 bin abone doğal gaz kesintisi yaşıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, İzmir'deki depremin ardından yaşanan kesintilerle ilgili bilgi verdi. Dönmez, 74 bin 500 civarında abonenin elektriğinin kesildiği, çalışmaların ardından kesinti yaşayan abone sayısının 17 bin 824'e düştüğü söyledi. Dönmez, Bayraklı'da ise yaklaşık 3 bin abonenin doğal gaz kesinti yaşadığını aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail, İzmir'deki depremle ilgili olarak ortak açıklama yaptı.

Enerji altyapılarıyla ilgili hasarları tespit etmek ve incelemek, alınması gereken tedbirleri uygulamak için bölgeye geldiklerini söyleyen Bakan Fatih Dönmez, bölgede elektrik ve doğal gaz kesintileri yaşandığını dile getirdi.

Dönmez, "Olay anı itibarıyla 74 bin 500 civarında abonenin elektriği kesildi. Fakat son 1 saatte çalışmalarımızı hızlandırdık. AFAD ekipleriyle koordinasyon içerisinde süratle elektrik verilmeye başlandı. An itibarıyla 17 bin 824 abonenin elektriği kesik. Onlar da süratle verilecek" diye konuştu.

Bayraklı ilçesinde doğal gaz kesintisinin söz konusu olduğunu aktaran Dönmez, "Bu bölgede yaklaşık 3 bin civarında abonenin gazının kesik olduğunu söyleyebilirim. Bunlar da önümüzdeki saatlerde oradaki çalışmalara paralel olarak süratle tamamlanacaktır" ifadelerini kullandı.

'ENERJİ AÇISINDAN ARZ GÜVENLİĞİ SIKINTISI YOK'

İzmir'in aynı zamanda önemli bir sanayi kenti olduğunu belirten Dönmez, şöyle devam etti:

"Özellikle de bizim sektörümüz açısından bu bölgede petrol işleyen ve depolayan ciddi tesislerimiz var. Doğal gaz depolama gazlaştırma ünitelerimiz var. Bunlardan birisi mobil, birisi karada. Herhangi bir sorun söz konusu değil. İki tane büyük rafinerimiz yine bu bölgede faal olarak çalışıyor. Onlarda da ciddi bir sorunla karşılaşmadık. Gerekli kontrolleri yapıyorlar. Enerji açısından herhangi bir arz güvenliği sıkıntısı söz konusu değil.”

ÇATAKLI: 3 BİN 52 PERSONEL GÖREVDE

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da, çevre illerden arama kurtarma ekiplerinin bölgeye sevk edilmeye başlandığını söyledi.

Halihazırda 3 bin 52 personelin görev yaptığını belirten Çataklı, "Bunların arasında jandarma, polis arama kurtarma, UMKE, 112, itfaiye, belediyelerin ekipleri, sivil toplum kuruluşlarımızın ekipleri var. Yine belediyelerden, İHH'dan, AKUT'tan ekipler de var. Bunlardan özellikle il dışından gelenlerin nakli için de silahlı kuvvetlerin 7 uçağı görev yapıyor." diye konuştu. (İZMİR/AA)