Diyarbakır'da ekmeğe yapılan 1 TL'lik zam, tepkiler üzerine geri alındı 

Diyarbakır'da ekmeğin fiyatının 29 Ocak'ta alınan 1 TL zam kararının ardından 3.5 liraya yükseltilmesi tepkilere neden oldu. Bunun üzerine valilik, esnaf odaları temsilcileri ve fırıncıların yaptığı görüşmelerin ardından zam kararı iptal edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin (DESOB) 29 Ocak’ta aldığı kararla, 400 gramlık ekmeğin gramajını 500’e çıkararak, 2.5 TL olan fiyata 1 TL zam yaptı. Kararla birlikte ekmek 3.5 liradan satılmaya başlandı. Tepkiler üzerine geri adım atıldı. 

Kentte yaşayanlardan gelen tepki üzerine Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) temsilcisi Şeyhmus Mete ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcisi Abdullatif Aykul'un katılımıyla görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler sonucunda, ekmeğe yapılan zam kararının iptal edilmesi, Diyarbakır Fırıncılar Odasınca yeniden bir fiyat ve gramaj çalışması yapıldıktan sonra DESOB'a gerekli müracaatta bulunulması ve fırınlara dağıtılan tarifenin toplatılmasına karar verildi.
 
Komisyonun aldığı kararın ardından bir çalışma yapılacağı ve ekmeğin gramajında herhangi bir değişikliğe gidilmeden yeni bir fiyatlandırma yapılacağı belirtildi.
 
Fırıncılara zam karanın iptal edilmesine ilişkin henüz bir bildirimde bulunulmadı. 

Kullandıkları un, odun ve yağ malzemelerine gelen fahiş zamlara tepki gösteren fırıncılar ise hem kendilerinin hem de halkın mağdur edilmeyeceği ortak bir ücretin belirlenmesini istedi.