Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Matematik, fizik, kimya, geometri bütün bu bilimlerin aslını müslümanlar bulmuştur

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Erzurum'da üniversite öğrencilerine seslendi: Matematikte, fizikte, kimyada, cebirde, geometride bütün bu bilimlerin aslı müslümanlar tarafından bulunmuştur.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde öğrencilerle buluştu, 'İslam'ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince' konulu konferans verdi

Konuşmasında "İslam demek denge dini demektir" ifadesini kullanan Erbaş "Ben buna çok dikkat çekmeye çalışıyorum. Dünyanın dengesini muhafaza etmek İslam ile mümkündür. İslamsız dünyanın dengesini muhafaza etmek imkansızdır. Bütün Peygamberler dengesizlikten kurtarmak için gönderilmiştir. Onun için İslam dünyanın ve insanlığın nimetidir" dedi.

11'inci Yüzyıl için "Hani orta çağ karanlığı diyorlar. Batı orta çağ karanlığı içerisinde adeta debelenirken, 11'inci asra Biruni asrı denilmiştir" yorumunu yapan Erbaş, şöyle devam etti: "Müslümanlar ilmi, dini ilimler ya da işte müspet ilimler, sosyal ilimler, fen bilimleri, pozitif bilimler şeklinde bugünkü gibi kalın duvarlarla arasını açmamışlar. Pozitif bilimlerle ne kadar meşgul oluyorlarsa dini ilimlerlede o kadar meşgul olmuşlardır. İbn-i Sina örneğini verdim. İbn-i Sina tıpta ne kadar zirve ise felsefede de o kadar zirve olmuş. İbn-i Sina'nın 'El-Kanun Fi't Tıp' isimli kitabını asırlar boyunca bütün dünya üniversiteleri ders kitabı olarak okutmuşlar, felsefede yazdığı kitaplardan bugün biz istifade ediyoruz. Dini ilimlerde İbni Sina fıkıh tefsir, hadis, 11 yaşında hafız olmuş ve oradan başlamış. Sadece orada kalmamış musiki ile ilgili kitap yazmış. Farabi'de öyle... Matematikte, fizikte, kimyada, cebirde, geometride bütün bu bilimlerin aslı Müslümanlar tarafından bulunmuştur."

'DOĞRU BİLGİNİN PEŞİNDEN KOŞACAĞIZ'

Bilgi çağında bilgiye ulaşmanın kolay, doğru bilgiye ulaşmanın ise olduğunu ifade eden Erbaş, "İçinde yaşadığımız bilgi çağında bilgiye ulaşmak oldukça kolay olmakla beraber şimdi çok önemli bir cümle kuracağım buraya dikkat, doğru bilgiye ulaşmak alabildiğine zorlaşmaktadır. Ortalıkta bilgi dolaşıyor, bilgiler dolaşıyor ama bu bilgiler doğru mu değil mi onu tespit etmek bize düşüyor. Doğru bilginin peşinden koşacağız. Enformasyon çağında bilginin ve hakikatin alabildiğine manipülasyona maruz kaldığına şahit oluyoruz. Biz sahih bilginin, doğru bilginin peşinden koşacağız" diye konuştu. (DHA/AA)