Çin'den ABD'ye 'fentanil' tepkisi: 'Tuzak operasyonla keyfi gözaltı'

Çin, ABD'nin sentetik afyon 'fentanil' ve öncül kimyasallara bağlantılı suçlar nedeniyle Çinli kişi ve şirketlere karşı başlattığı yasal süreçlerin 'tek taraflı yaptırım' niteliğinde olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Adalet Bakanlığı'nın, sentetik afyon fetanil ve öncül kimyasal maddelerini ürettikleri, dağıttıkları ve sattıkları iddiasıyla üç Çinli şirket ve çalışanları hakkında dava açıp, iki Çin vatandaşını gözaltına alması hakkında yazılı bir açıklama yaparak duruma tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD adli makamlarının, üçüncü ülkede düzenledikleri 'tuzak operasyonla' Çin vatandaşlarını suçladığı, bu durumun, 'tek taraflı yaptırım' ve 'keyfi gözaltı' niteliğinde olduğu iddia edildi.

'PEKİN HÜKÜMETİ OLAYI DİPLOMATİK KANALLARDAN PROTESTO ETTİ'

ABD'nin Çin vatandaşlarının temel haklarını ihlal ettiği ve şirketlerinin çıkarlarına zarar verdiği ileri sürülen yazılı açıklamada, Pekin yönetiminin bu durumu kınadığı ve ilgili diplomatik kanallardan protesto ettiği bildirildi.

ABD Adalet Bakanlığı, sentetik afyon fetanil ve öncül kimyasal maddelerini ürettikleri, dağıttıkları ve sattıkları gerekçesiyle üç Çinli şirket ve çalışanları hakkında dava açıp, iki Çin vatandaşını gözaltına almıştı. ABD, daha önce, Eylül 2021'de de afyon katkılı ilaçların sebep olduğu bağımlılıkla mücadele için fentanil ve öncül kimyasal maddelerini üreten dört Çinli şirketi yaptırım listesine almıştı. (DIŞ HABERLER)