Çin'den ABD'ye 'diktatör' tepkisi: 'Açık bir siyasi provokasyon'

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao, ABD Başkanı Biden'ın Çin Devlet Başkanı Şi'ye yönelik 'diktatör' sözlerinin 'saçma ve sorumsuzca' olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Devlet Başkanı Şi Cinping'in 'diktatör' olduğunu ima etmesinin ardından bu yakıştırmayı 'saçma ve sorumsuzca' olarak değerlendirdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Biden'ın sözleriyle ilgili, yorumların 'gerçeklere tamamen aykırı olduğunu ve diplomatik protokolü ciddi şekilde ihlal etmenin yanı sıra Çin'in siyasi itibarını ciddi şekilde bozduğunu' söyledi.

'OLAYI ABARTMAK İÇİN GÜCÜNÜ KULLANDI'

Çin'in bu yorumlara güçlü şekilde karşı çıktığını ve durumdan memnuniyetsizlik duyduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Bu açık bir siyasi provokasyondur" dedi.

Mao Ning, "ABD'nin açıklamaları son derece saçma ve sorumsuzca. ABD, bunu sakin ve profesyonel bir şekilde ele alması gerekirken gerçekleri çarpıttı ve zorbalık ve hegemonya yönünü ortaya koyarak olayı abartmak için gücünü kullandı" ifadelerini kulandı.

Ne olmuştu?

ABD'nin California eyaletinde düzenlenen bir kampanya resepsiyonunda konuşan Demokrat Partili Başkan Joe Biden, Şi'nin şubatta ABD hava sahasına giren Çin 'casus balonunun' düşürülmesine verdiği tepkinin nedeninin 'balonun orada olduğunu bilmemesinden' kaynaklandığını öne sürmüştü. Joe Biden, "Ciddiyim. Ne olduğunu anlamadıkları zaman diktatörler için bu, büyük bir utanç kaynağıdır" şeklinde konuşmuştu.

Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Çin ziyaretinde 'iyi bir iş çıkardığını' belirtmiş, ancak diğer yandan ilişkilerin iyi bir hâl almasının zaman alacağını ifade etmişti.

Blinken, geçen hafta Çin'e yaptığı 2 günlük resmi ziyaret kapsamında mevkidaşı Çin Gang ile görüşmüştü. Antony Blinken, Başkan Biden'ın 2021'in başında göreve gelmesinden bu yana Pekin'i ziyaret eden en üst düzey ABD'li yetkili olmuştu. (DIŞ HABERLER)