CHP’li Tuncer: Türkiye Kömür İşletmeleri, Soma A.Ş.'nin yerine kaç lira ödedi?

Soma'daki maden faciasında ölen işçi yakınlarının şirket hakkında tazminat davaları açtığı söyleyen CHP milletvekili Mustafa Tuncer, tazminatların neden Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından ödendiğini sordu. Tuncer komisyon toplantısında “Tazminatlardan Soma A.Ş. sorumlu olmasına rağmen Soma Holding'in yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk Lirası ödenmiştir?” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP milletvekili Mustafa Tuncer, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) denetlendiği TBMM KİT Komisyonu toplantısında, Soma A.Ş.'ye ilişkin mahkeme tarafından verilen tazminat bedellerinin neden TKİ tarafından ödendiğinin açıklanmasını istedi.

TBMM KİT Komisyonu toplantısında konuşan CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Soma Kömür İşletmeleri’nin 13 Mayıs 2014 tarihinde Eynez Maden Ocağı'nda meydana gelen ve 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası sonrasında ölen kişilerin yakınları tarafından açılan davaları değerlendirdi.

'TKİ HAKKINDA 139 MİLYON TL’LİK HACİZ VE TEDBİR KARARI VAR'

Dönemin TKİ Genel Müdürü hakkında 2016 yılında KİT Komisyonu'nda suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Tuncer, şunları söyledi:

“Bunda özetle şöyle demiştim: Eynez Maden Ocağı'nın işletilmesi hususunda yüklenici firma olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile TKİ arasında hizmet alımı sözleşmesi imzalanmış ve bu ocağın işletilmesi yüklenici firmaya devrolmuştur. 13 Mayıs 2014 tarihinde Eynez Maden Ocağı'nda meydana gelen ve 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden kazası sonrasında ölen kişilerin yakınları tarafından maddi ve manevi tazminat davaları açılmaya başlanmış ve bu davalarda davacılar, ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir talebinde bulunmuşlar.”

“Yüklenici firmanın TKİ Kurumu Genel Müdürlüğü nezdinde doğmuş ve doğacak hak ve alacakları üzerinde 300 bin TL ile 500 bin lira arasında değişen miktarlarda mahkemeler tarafından ihtiyati haciz kararları uygulanmaya başlanmış” diyen Tuncer, TKİ hakkında 139 milyon 200 bin liralık haciz ve ihtiyati tedbir kararı olduğunu dile getirdi.

Tuncer, “Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü'ne intikal ettirilen icra takibi alacakları için sıra cetveli oluşturulmuş ve Temmuz 2015 tarihi itibarıyla 348 adet ihtiyati haciz kararı, sıra cetveline alınmıştır. Yani, Temmuz 2015 itibarıyla bir ortalama yaparsak 348 tedbir ve haciz kararı için 400 bin lira ortalamadan 139 milyon 200 bin liralık, TKİ hakkında ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir kararları uygulanmış” diye konuştu.

'TAZMİNATLARDAN SOMA A.Ş. SORUMLU'

Mahkeme tarafından verilen haciz bedellerini aktaran Tuncer, şu soruların yanıtlanması gerektiğini söyledi:

“Şimdi, sorum şu: Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi ile Türkiye Kömür İşletmeleri arasındaki hizmet sözleşmesi nedeniyle ve 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan Soma faciası sonrasında madencilerin yakınları tarafından açılan maddi ve manevi tazminat davalarında ortaya çıkan tazminat bedellerinden Soma A.Ş. sorumlu olmasına rağmen ve bu ocakları Soma A.Ş. işletiyor olmasına rağmen tazminat davaları nedeniyle Soma Holding'in yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk Lirası ödenmiştir? Hâlen devam eden dava var mıdır? Var ise kaçtır?” (ANKA)