CHP'den müzisyen intiharlarıyla ilgili açıklama: Magazin hayatları gibi değil gerçekler ağır

Uzun süredir işsiz olan müzisyen Mehmet Mert El'in yaşamına son vermesinin ardından açıklama yapan CHP milletvekili Murat Bakan, “Sektör emekçileri yapayalnız bırakıldı. Bir müzisyenin ‘enstrümanını satışa çıkarmak zorunda kalması’ maddi ve manevi ne kadar büyük bir yıkım yaşandığının göstergesidir. Magazin programlarında gördüğünüz hayatlar gibi değil gerçekler ağır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, bir yıldır işsiz olan 29 yaşındaki perküsyon sanatçısı Mehmet Mert El'in intiharıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Bakan, “Dostlarının Mehmet Mert El ile ilgili yazdıklarını okudum, üzüntüm bir kat daha arttı. Yetenekli bir müzisyeni, iyi bir insanı kaybetmişiz. Çok üzgünüm” dedi.

'SEKTÖR EMEKÇİLERİ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR'

Korona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler kapsamında tüm mekanlar kapalı olduğu için geçimini sahne performanslarıyla sağlayan sanatçılar açısından çok zor bir dönem olduğunu vurgulayan Bakan'ın açıklaması şöyle devam etti:

“Bunu sadece şarkı söyleyen sanatçı olarak düşünmeyin. Sektörün tüm bileşenlerini düşündüğümüzde, menajerlerden teknik ekibe, müzisyenlerden rodilere, aşçılardan temizlik elemanlarına, garsonlardan güvenlik elemanlarına, komilerden sesçilere yaklaşık 1 milyon kişinin bu süreçten olumsuz etkilendiği biliniyor. Sektör emekçileri gerçekten çok zor durumda, yaşam mücadelesi veriyorlar.”

'ENSTRÜMANLARINI SATARAK EVE EKMEK GÖTÜRMEK ZORUNDA KALDILAR'

“Çoğu müzisyen ve sanatçının zaten sabit gelirleri yok, üstelik sigorta sorunları da var” diyen Murat Bakan, “Konser verdikçe, sahneye çıktıkça para kazanan insanlardan bahsediyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde kültür-sanat alanı devlet destekleriyle ayakta tutuldu. Bizde ise müzisyenler, enstrümanlarını satarak evine ekmek götürmek, kirasını faturalarını ödemek zorunda bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Çalışanların yalnız kaldığını belirten Bakan, “Sektör emekçileri yapayalnız bırakıldı. Bir müzisyenin ‘enstrümanını satışa çıkarmak zorunda kalması’ maddi ve manevi ne kadar büyük bir yıkım yaşandığının göstergesidir. İntiharlar bu yüzden oluyor, bu herkesin kaldırabileceği bir yük değil. Magazin programlarında gördüğünüz hayatlar gibi değil; gerçekler ağır” dedi.

“Seyahat acentesi ve oteller sahibi bir iş insanı Kültür ve Turizm Bakanı olunca, her şey turizm odaklı işletildi” diyen CHP’li Murat Bakan, müzisyen ve sektör emekçileri için üç aylığına ayrılan aylık bin TL destekle Türkiye’de kimsenin geçinemeyeceğinin altını çizdi. (ANKA)