CHP, HDP, İYİ Parti, DEVA ve Gelecek Partisi heyetleri İzmir’de

İzmir’de meydana gelen depremin ardından CHP, HDP, İYİ Parti, DEVA ve Gelecek Partisi heyetleri bölgeye giderek incelemelerde bulundu: Yıkılan binalarda alan genişletmek için kolonlar kesilmiş! En az 80–100 arası binada hasar var... Bazı binalar kum yığınına dönmüş durumda...

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan AFAD’a göre 6.6, Kandilli’ye göre 6.9 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar 28 kişi hayatını kaybetti, bine yakın kişi yaralandı. Bölgede arama - kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken tüm siyasi partiler heyet oluşturarak İzmir’e gönderdi.

CHP HEYETİ: YIKILAN BİNALARDA KOLONLAR KESİLMİŞ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile kurulan heyette TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Ali Öztunç ve Ahmet Akın yer aldı. İzmir’de inceleme yapan heyette bulunan Ali Öztunç, depremin yaşandığı İzmir ve Bayraklı‘da çok büyük hasarlar olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin deprem bölgesi olduğu yöneticiler tarafından çoğu kez unutuluyor. Bugün depremin yaşandığı İzmir’de, Bayraklı‘da ağır hasar var. Çoğu binada kolonlar kesilmiş. Yıkılan binalardan bir tanesinin altında bulunan büyük bir marketi genişletmek için kolonların kesildiği anlaşılıyor. Yıkılan bir binada daha hukuk bürolarını genişletmek için içerideki kolonlar kesilmiş. Bunların hepsi statiği bozuyor ve ufak bir sarsıntıda yıkım ile sonuçlanıyor” dedi.

İZMİR’DE YÜZ BİNLERCE BİNAYA İMAR BARIŞI ADI ALTINDA RUHSAT VERİLDİ

İzmir’de yaşanan depremde en büyük hasarın Bayraklı ilçesinde olduğuna dikkat çeken Öztunç, Bayraklı’da bina temellerinin bataklık alanlara dolgu malzemeleri ile inşa edildiğini ifade etti. Öztunç ayrıca yıkılan binaların 1999 yılından önce ruhsat aldıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“İzmir’de yüz binlerce binaya imar barışı adı altında ruhsat verildi. Devamlı imar barışı çıkartmak müteahhitleri daha fazla kazanmak için eksik malzemeli binalar yapmaya yönlendiriyor. Ayrıca yıkılan binaların çoğunun ruhsatları da 1999 yılı öncesine dayanıyor. O binalarda en ufak sarsıntıda yıkılıyor. Diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde insanların temel ihtiyaçları da karşılanıyor. Özellikle Bayraklı bölgesinde çok sayıda hasarlı bina var. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hemen görevlendirmeler yapıldı. İnşaat Mühendisleri şu anda sahada hasar tespiti yapıyorlar.”

İzmir’de olası bir deprem esnasında insanların sığınacağı toplanma alanlarının özelleştirildiği, yerlerine AVM’lerin yapıldığını ifade eden Öztunç, “İzmir Fuar Merkezi büyük bir toplanma alanı haline getirildi. İzmir’deki büyük parklar da toplanma alanı olarak kullanılıyor” dedi.

HDP: BAZI BİNALAR KUM YIĞININA DÖNMÜŞ DURUMDA

HDP de İzmir’de kriz merkezi oluşturdu. Parti genel merkezinden yapılan açıklamaya göre MYK üyesi Mahfuz Güleryüz, Parti Meclisi üyeleri, İzmir Milletvekilleri Murat Çepni, Serpil Kemalbay ve il ve ilçe yöneticileri İzmir’de çalışmalarda yer alıyor. Deprem bölgesindeki heyette yer alan Murat Çepni, ilk etapta yaptıkları incelemeleri şu şekilde anlattı:

“İzmir’de özellikle Bayraklı ilçesinde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Bazı binalar kum yığınına dönmüş durumda. Bu yüzden de arama kurtarma çalışmaları yavaş ilerliyor. Hala enkaz altında olan insanlarımız var. Depremin merkez üssü Seferihisar’a daha yakınken en ağır hasarın Bayraklı’da olmasının bir sebebi var tabi. Bayraklı’daki binaların zemini dolgu zemin. Depreme dayanıklı zeminlerde inşaat yapılması tabi ki gördüğümüz gibi hayati önem taşıyor. Artık bunları konuşmamız gerekiyor.”

GELECEK PARTİSİ: YIKILAN BİNALARIN OLDUĞU BÖLGEYE İSKÂN VERENLER BU YIKIMDAN SORUMLU

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Selçuk Özdağ, Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Doğan Demir, Çevre ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cesim Gökçe ve Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi, Afet ve Acil Durum Uzmanı Burçak Başbuğ Erkan'dan oluşan heyet de vatandaşlara ve yetkililere destek için İzmir'e gitti. Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan heyette yer alan Selçuk Özdağ, İzmir’de insanları depremin değil, binaların öldürdüğünü bir kez daha gördüklerini ifade etti. Yıkılan binaların olduğu bölgeye iskan verenlerin bu yıkımdan sorumlu olduğuna vurgu yapan Özdağ, “Çok sayıda hasarlı bina var. Bu binaların hasar tespiti yapılmalı bir an önce. Seferihisar’da insanların depremden çok zarar görmediğini, deprem sonrası meydana gelen su taşması sonucu işletmelerin sular altında kaldığını gözlemledik. Japonya, Amerika depremi halletmişken bizim depreme kader dememiz mümkün değil. İzmir’de hiçbir tedbir alınmamış ” dedi.

AFET VE ACİL DURUM UZMANI: BİNALARIN İVME DEĞERLERİ DE YIKIMIN BİR SEBEBİ

Afet ve Acil Durum Uzmanı Burçak Başbuğ Erkan ise deprem riski olan fay bölgelerinde binaların ivme değerlerinin hayati önem taşıdığını ifade ederek, “Binalar yer etüdüne, ivme değerine, mühendisliğe dikkat edilerek inşa edilmeli. Ama İzmir’de buna dikkat edilmeden inşa edilmiş. Bir betonarme bina en az 400 gal teknik kuvvete göre inşa edilmelidir. Mesela özellikle birinci ve üçüncü derecede deprem bölgelerinde buna dikkat edilir. Ama İzmir’de ivmeler 200 gal altında, Bayraklı’da ise binaların ivme değeri 180 gal altında. Ruhsat alırken bunlara dikkat edilmesi gerekirken yok sayılmış. Binaların yıkılmasının bir sebebi de bu” diye konuştu.

DEVA: ORGANİZASYON EKSİLİĞİ VAR

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Merkez Başkanlık Kurulu üyeleri Mustafa Yeneroğlu, Sanem Oktar, Elif Esen ve GMYK üyesi İbrahim Dönertaş’tan oluşan heyet deprem felaketiyle ilgili gelişmeleri yerinde takip etmek amacıyla İzmir’de incelemelerde bulundu. Heyette yer alan Mustafa Yeneroğlu, deprem sonrası organizasyonda ciddi bir zaaf olduğunu ifade ederek, “Yıkılan binaların etrafında yoğun bir kalabalık var ve uzmanlar işlerini yapmakta güçlük çekiyor. Deprem sonrasında evleri yıkılan veya evlerine giremeyen insanlar için hala çadır eksikliğinden bahsediliyor. Temel problem genel organizasyon ve iş dağılımı ile ilgili” ifadelerine yer verdi.

YENEROĞLU: EN AZ 80–100 ARASI BİNADA HASAR VAR

Deprem sonrası kentte ağır hasarlı binaların olduğuna dikkat çeken Yeneroğlu, “İncelemeler sırasında gördüğümüz en az 80–100 binada hasar var. Nitekim biz sadece yıkılan 3 binanın etrafında dolaştık. Daha diğer bölgelere geçmedik bile. Yerleşim yeri olarak eski binaların olduğu bir bölge burası. Hasarlı binaların daha çok olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu.