Cemevi saldırılarında 'sol örgüt bağlantısı'nın kaynağı isimsiz ihbar çıktı

Ankara'da Alevi dernekleri ve cemevlerine aynı gün içinde düzenlenen saldırıların 'sol örgütlerle' ilişkilendirilmesinin dayanağının isimsiz bir ihbar e-postası olduğu ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara’da ‘Muharrem Orucu’nun ilk günü yani 30 Temmuz Cumartesi cemevleri ve Alevi derneklerine  saldırı düzenlendi. Saldırgan A.O.K. Eskişehir’e giderken yakalandı, onunla irtibatlı oldukları belirlenen Ç.C.B. ve B.G. de gözaltına alındı. 

Ardından hükümete yakın gazete, TV ve haber siteleri, şüphelileri Devrimci Gençlik Dernekleri’yle (DGD) ilişkilendiren haberler yaptı. Aynı gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da saldırıda ‘örgüt’ bağlantısı olduğunu iddia etti. DGD ise şüphelilerin kendileriyle ilişkili olduğu iddiasını yalanladı. 

İHBAR E-POSTASI

Diken’den Canan Coşkun'un haberine göre Soylu'nun iddiası ve haberler, 2 Ağustos’ta emniyete yollanan isimsiz bir ihbar e-postasına dayandırmış. İhbarı yapanın belirsiz olduğu e-postada DGD’yle ilişkilendirilen şüpheli Ç.C.B.’nin ‘emniyette kaydı olduğu’ belirtildi.

Cemevi saldırılarıyla ilgili gözaltında tutulan üç kişi dün Ankara Adliyesi’ne götürüldü. Savcılık sorgusunun tamamlanmasından sonra üç şüpheli tutuklanma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Burada da sorgulanan şüphelilerden A.O.K. Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinde düzenlenen ‘dini değerleri aşağılamak’ suçlamasıyla tutuklandı. Diğer 2 şüpheli ise ev hapsi kararıyla serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)