Brezilya'dan Çin aşısı CoronaVac'a dair yeni açıklama: Genel koruma oranı yüzde 50.38

Türkiye'nin de satın aldığı Çin menşeli CoronaVac aşısının Brezilya'daki Faz-3 denemelerinde elde ettiği sonuçlara ilişkin yeni bir açıklama geldi. Geçtiğimiz hafta 'yüzde 78' oranını veren ancak açıkladığı veriler yeterli bulunmayan Butantan Enstitüsü, bugün yaptığı yeni açıklamada aşının ülkedeki denemelerde elde ettiği 'genel koruma oranının' yüzde 50.38 olduğunu duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin de satın aldığı Çin menşeli CoronaVac aşısının Brezilya'daki Faz-3 denemelerinde yüzde 50.38 oranında 'genel koruma' sağladığı açıklandı. Aşıyı üreten Çin şirketi Sinovac'ın Brezilya'daki ortağı Butantan Enstitüsü, 13 bin kişinin katıldığı Faz-3 denemelerinde elde ettikleri genel koruma oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu. 

'ASEMPTOMATİK VE TEDAVİYE İHTİYAÇ DUYMAYAN VAKALAR DA HESAPLANDI'

Butantan'ın klinik araştırma bölümünün medikal direktörü Ricardo Palacios, yeni oranın içinde aşı denemelerine katılıp Covid-19'a yakalanan ve hastalığı klinik tedavi ihtiyacı hissetmeyecek derece hafif geçirenler ile asemptomatik vakaların da bulunduğunu söyledi.

'DİĞER ÜLKELERLE KARŞILAŞTIRILAMAZ'

Açıklamada, Brezilya'daki denemelere salgının ağır seyrettiği dönemde sağlık çalışanları ve 60 yaş üzeri gönüllülerin de katıldığı, bu nedenle Faz-3 sonuçlarının diğer ülkelerde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılamayacağı savunuldu. 

ŞEFFAFLIK BASKISI SONRASI YENİ AÇIKLAMA GELDİ

Butantan Enstitüsü geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada aşının ağır hastalığı yüzde 100, orta ve hafif hastalığı ise yüzde 78 oranında engellediğini açıklamıştı. Fakat uzmanlar bu oranların ikincil olduğunu, kamuoyuna açıklanan az sayıda veriye göre aşının koruma oranının en fazla yüzde 63 olarak hesaplandığını öne sürmüştü.

Ensitütü, ülkenin ilaç düzenleme kurulu Anvisa'nın da acil onay için daha fazla veri talep etmesi üzerine bugün yeni bir açıklama yapılacağını duyurmuş, geçtiğimiz hafta açıklanan yüzde 78 oranını da 'klinik etkinlik' olarak nitelemişti.

ENDONEZYA YÜZDE 65, TÜRKİYE 91.25 AÇIKLAMIŞTI

Sinovac'ın geliştirdiği aşı için Endonezya'da yapılan deneylerde yüzde 65 koruma oranı sağlandığı açıklanmış ve aşıya acil onay verilmişti. Türkiye ise Faz-3 denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında koruma ölçüldüğünü duyurmuştu.

BREZİLYA'DA 60 YAŞ ÜZERİ DE KATILDI

Türkiye ve Endonezya'dan farklı olarak, Brezilya'daki denemelere 60 yaş üstü gönüllüler de katılmıştı. (DIŞ HABERLER)