Bingöl'deki yangın 5 gündür devam ediyor: 'Havadan müdahale lazım'

Bingöl'de ormanlık alanda çıkan yangın, 5 gündür devam ediyor. Bölgede yaşayanlar, arazi yapısı nedeniyle yangına havadan müdahalenin şart olduğunu söyledi.

Bingöl'deki yangın 5 gün önce başladı.
Google Haberlere Abone ol

Fatma Keber

DUVAR - Bingöl'ün Kiğı ilçesine bağlı Topraklı köyü yakınında 5 gün önce başlayan orman yangını henüz söndürülmedi. Kiğı Dernekler Birliği (KİDEB) sözcüsü İbrahim Kudiş, nasıl çıktığı henüz belirlenemeyen orman yangınına havadan müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

'BU BÖLGENİN COĞRAFİ YAPISI ÇOK ÖNEMSENMİYOR'

Kudiş, "Yangının söndürülmemesine dair herkesin bir sebebi, gerekçesi var. Örneğin orman şefi diyor ki, 'biz karadan ulaşamıyoruz.' Şu anda kısmen müdahale etmeye başlamışlar ama çok da yaklaşamıyorlar. Dolayısıyla insan gücüyle söndürülecek bir bölge değil, havadan müdahale edilmesi lazım" diye konuştu.

Şimdiye kadar yangına havadan müdahalenin gerçekleşmediğini belirten Kudiş, "Dün biraz söner gibi olmuştu ama bugün tekrar alevlenmiş. Bu bölgenin coğrafi yapısı çok önemsenmiyor. Halbuki doğa bir bütündür. Burada da canlılar var. Maalesef bir umursamazlık var" dedi.

Yangının basında yer bulması ile kısmen harekete geçildiğini ifade eden Kudiş, müdahale için yeterli personelin olmadığı yönünde kendilerine gerekçe iletildiğini söyledi. Kudiş, "Buradaki orman şefliği personeli yok. Bingöl'den ya da başka yerden müdahale edilmesi lazım. Oradan da destek henüz gelmemiş. Gerçek şu ki, yangın 5 gündür sürüyor ve söndürülmediği için büyüyor" ifadelerini kullandı.

'SİVİLLERİ ORAYA BIRAKMIYORLAR'

Yangının sürdüğü bölgeye yakın köylerden olan Eskikavak köyünde ikamet eden Çayan Cahit Angay ise şunları söyledi: "Yangına gitmek isteyen sivil şahısları da doğru düzgün bırakmıyorlar, engelleme durumu var. Bir de yetmezmiş gibi doğru düzgün bir müdahale yapılmıyor. Havadan müdahale gerekiyor. O bölgenin altında baraj var, oradan bir helikopterle falan su alıp çok rahat bir şekilde söndürebilir.

Bölge bildiğimiz kadarıyla askeri güvenlik alanı olarak geçiyor. O yüzden de oraya bir ulaşım yok. Yangın bizim tarafımıza doğru geliyor. Mezralar, evler var. Eğer söndürülmez ve buralara kadar gelirse büyük sıkıntı olur."