Bill Gates: Covid-19, iklim değişikliğinden daha kolay

Microsoft'un kurucu ortağı olan ve korona virüsüyle mücadelede yaptığı yatırımlarla bilinen Bill Gates, salgını sona erdirmenin iklim değişikliği sorununu çözmekten 'çok daha kolay' olduğunu söyledi. Gates, hükümetlerin desteği olmadan iklim felaketinden kaçınmanın 'imkansız' olacağını aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgınında aşı çalışmalarına desteğiyle öne çıkan Amerikalı milyarder Bill Gates, iklim değişikliğiyle mücadeleye kıyasla Covid-19 salgınını sona erdirmenin 'çok daha kolay olacağını' belirtti. İklim değişikliği sorununu çözmenin 'insanlığın yapacağı en harika şey' olacağını söyleyen Gates, küresel ısınmanın önüne geçmek için vaat edilen planların uygulanmadığını aktardı.

'YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİLMELİ'

"Önümüzdeki 30 yıl içerisinde yapmayı planladığımız geçişlerden hiçbiri uygulanmadı" diyen Gates, "Her yıl atmosfere 51 milyon ton sera gazı salınıyor. Ulaşmamız gereken miktar ise sıfır" dedi. İklim değişikliğiyle mücadelede teknolojinin önemine vurgu yapan milyarder, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimini karbondan arındırmamıza yardımcı olabileceğini aktardı.

'VERDİĞİNİZ ACIYI GÖRMÜYORSUNUZ'

Çoğu sektörü karbondan arındırmanın zor olacağını söyleyen Gates, "Şu anda, karbondioksit yayarken çevreye verdiğiniz acıyı görmüyorsunuz. Bu yüzden hükümetlerin müdahalesi gerekli" dedi. Hükümetlerin, yeşil ürünlere geçiş için AR-GE çalışmalarına yatırım yapması gerektiğini aktaran Gates, iklim değişikliğiyle mücadelede hükümetlerin desteği olmadan felaketten kaçınmanın 'imkansız' olacağını savundu.

Özellikle ekvator çevresinde yaşayanların tehlike altında olduğunu söyleyen Gates, ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin iklim değişikliğiyle mücadelenin önemini kabul etmesi gerektiğini de dile getirdi. (DIŞ HABERLER)