Çin 'karanlık yüz'e gidiyor!

Çin Ay'ın karanlık yüzüne roket gönderiyor. Uzay aracı Ay'a 8 Aralık'ta iniş yapacak.

DUVAR – Çin, 8 Aralık Cumartesi günü ayın karanlık yüzüne roket fırlatmaya hazırlanıyor. Chang’e-4 uzay misyonu ile aynı zamanda Ay’ın karanlık yüzüne tohum ve böcek yumurtası da bırakılacak.

UZAY ARACI 8 ARALIK’TA İNİŞ YAPACAK

ABD’nin Mars’a iniş yaptığı Insight misyonundan sonra Çin bu hafta sonu Ay’ın karanlık yüzünü keşif roketi fırlatacak. Bir dizi başarılı testten sonra Çin Ulusal Uzay Dairesi, birkaç gün içinde Ay’ın karanlık yüzünü keşif için son hazırlıklarını tamamlandıklarını açıkladı. 8 Aralık Cumartesi günü fırlatılacak insansız hava aracının Ocak ayında Ay’ın karanlık yüzüne inmesi bekleniyor. Ayın karanlık yüzünün yapısı tam bilinmediğinden insan için tehlikeli olabileceğinden uzay aracı insansız olarak yollanacak. Ay’a doğru yönelecek olan roket yörüngeden uzaklaşmadan ayın etrafını turladıktan sonra Ay’ın insan tarafından hiç keşfedilmemiş yüzüne inecek.

Dünyanın tek uydusu olan ve gizemli hikayelere konu olan Ay’ın karanlık yüzü insanlık tarafından hâlâ bir mistik bir sır olarak görülüyor. Chang’e-4 misyonu Ay’ın yüzey sıcaklığını ölçecek, toprağını oluşturan kimyasalları inceleyecek. Bir dizi bilimsel deneyin içindeki en ilginç olansa tohum ve böcek yumurtalarını içeren bir kabın Ay yüzeyine bırakılacak olması. Çin hükümeti ise uzay aracının ayın karanlık yüzünde nereye ineceği de dahil olmak üzere uzay misyonunun detaylarını bir sır gibi saklıyor. (DHA)