Biden'dan Kongre baskını açıklaması: İç teröristler

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, dün Kongre binasını basan ABD Başkanı Trump'ın destekçileri için "iç teröristler" ifadesini kullandı. Trump'a tepki gösteren Biden, "Son dört yıldır demokrasimizi, anayasamızı, hukukun üstünlüğünü küçük gören bir başkanımız oldu. Baştan beri demokrasimizin kurumlarına topyekun bir saldırı düzenledi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de 20 Ocak günü başkanlık görevini devralacak olan Joe Biden, seçimi kaybettiğini reddeden ABD Başkan Donald Trump taraftarlarının dün Kongre binasını basmasını "ülke tarihimizin en karanlık günlerinden biri" olarak değerlendirdi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD Adalet Bakanı olarak atayacağı ismi açıklamak üzere Delaware'de konuşan Biden, dünkü olaylar için "protesto değil kaostu" ve "özgürlük kalesine bir saldırıydı" ifadelerini kullandı.

Kongre binasına baskın konusunda "Muhalefet değildi, kargaşaydı. Protesto değil kaostu" diyen Biden, Kongre binası önünde toplananları "isyancı güruh" ve "iç teröristler" şeklinde niteledi.

Biden, "Keşke böyle bir şey olacağını bilemezdik diyebilseydik. Ama öyle olmadı. Bunların olacağı belliydi. Son dört yıldır demokrasimizi, anayasamızı, hukukun üstünlüğünü küçük gören bir başkanımız oldu. Baştan beri demokrasimizin kurumlarına topyekun bir saldırı düzenledi. Biz hukuku esas alan bir devletiz, insanları değil. Başkan, hukukun üstünde değildir" dedi. 

Biden, dünkü protestocuların çoğunlukla beyaz olduğunu ve kısmen ırklarından dolayı, polisin saldırgan tutumuna maruz kalmadıklarını söyledi.

Biden, "Dünkü göstericiler Siyah Hayatlar Değerlidir hareketine mensup bir grup olsaydı, Kongre binasını basan güruhtan farklı muameleye maruz kalmayacağını kimse iddia edemez. Hepimiz bunun doğru olduğunu biliyoruz ve bu kabul edilemez" diye konuştu. 

Biden, Adalet Bakanı olarak yargıç Merrick Garland'ı göreve getireceğini açıkladı.