Biden'dan BMGK'de reform çağrısı: Daimi üye sayısının artırılmasını destekliyoruz

BMGK'de reforma yapılması çağrısında bulunan ABD Başkanı Biden, "Konseye hem daimi hem de geçici üye sayılarının artırılmasını destekliyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, New York'ta devam eden Birleşmiş Milletler (BM) 77'nci Genel Kurul toplantısında konuşma yaptı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, konuşmasının başında Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına değinen Biden, "BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyesi Rusya, komşusunu işgal ederek egemen bir devleti haritadan silmek istedi" dedi.

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün nükleer seçenek konusunda yaptığı açıklamaya işaret ederek, "Putin, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme rejimi kapsamındaki sorumluluklarını pervasızca göz ardı ederek aleni olarak Avrupa'ya karşı nükleer silah tehdidinde bulundu" ifadelerini kullandı.

İran'ın nükleer silah sahibi olmaması için elinden geleni yapacağının altını çizen Biden, "Çin, herhangi bir şeffaflık olmaksızın daha önce görülmemiş ve endişe verici düzeyde nükleer silahlanmaya gitti" diye konuştu.

Joe Biden, BMGK'nin yapısında reform yapılması gerektiğini belirtti. "Bu kurumun (BMGK) daha kapsayıcı bir hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum ki böylece günümüz dünyasının ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilelim" diyen Biden şöyle devam etti:

"ABD dahil BMGK üyelerini, BM Sözleşmesi'nin gerekliliklerini yerine getirmeye ve Konseyin güvenilirliği ve verimliliği açısından olağanüstü durumlar dışında veto hakkını kullanmamaya davet ediyorum. ABD, Konseye hem daimi hem de geçici üye sayılarının artırılmasını destekliyor. Afrika, Latin Amerika ve Karayip ülkeleri için daimi üyelik fikrini uzun zamandır destekliyoruz." (HABER MERKEZİ)