Bakanlıktan Konya açıklaması: Barınağın denetimleri eksiksiz yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin barınağında bir köpeğin kürekle öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada denetimlerin 'eksiksiz' olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpeğin öldürüldüğü görüntüler üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı yazılı açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, "Bakımevine yönelik ön incelemede, rutin denetimlerin eksiksiz yapıldığı, 2 Kasım 2022 ve 15 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan denetimler hayvanların barınma koşullarına ilişkin bir olumsuzlukla karşılaşılmadığı ve bakımevinde bulunan hayvan sayısının kapasite dahilinde olduğu tespit ediliştir" denildi. 

Açıklamada, sosyal medyaya yansıyan görüntülerin ihbar kabul edildiği ve görüntülerde yer alan şahıslar hakkında Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Yargıya intikal eden sürecin takip edileceği ifade edilirken bakımevinde, bakanlık denetim ekiplerince detaylı inceleme başlatıldığı açıklandı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kaydedildi:

"Bakımevine yönelik ön incelemede, rutin denetimlerin eksiksiz yapıldığı, 2 Kasım 2022 ve 15 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan denetimler hayvanların barınma koşullarına ilişkin bir olumsuzlukla karşılaşılmadığı ve bakımevinde bulunan hayvan sayısının kapasite dahilinde olduğu tespit ediliştir. Bununla birlikte Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görev yapan veteriner hekimlerimizce, bugün söz konusu bakımevinde can dostlarımızın kötü bir muameleye maruz kalıp kalmadıklarını tespit etmek için sağlık taramaları ve gerekli muayeneleri yapılacaktır. Veteriner hekimlerimiz tarafından yapılacak incelemelerin ardından kamuoyu bilgilendirilecektir.

Bakanlığımız 5199 Sayılı Kanunun vermiş olduğu tüm yetkileri kullanarak hayvan bakımevlerini denetlemeye ve tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili gereğini yapmaya titizlik devam edecektir." (HABER MERKEZİ)