Konya'daki köpek katliamına ilişkin haberlere engelleme

Konya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpeğin katledilmesine ilişkin haber ve görüntüler hakkında erişimin engellenmesi kararı verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeği öldürmesiyle ilgili haberler ve sosyal medya içeriklerine erişim engelleme kararı geldi.

Aralarında Gazete Duvar'ın da olduğu birçok internet sitesine gönderilen engelleme kararı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın talebiyle alındı. Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin 25 Kasım 2022 tarih ve 2022/14345 sayılı kararıyla içeriklerin silinmelerine hükmedildi.

Gazete Duvar'a gelen içerik engelleme ve çıkarma kararı, haberin yayınlanmasından yaklaşık 12 saat sonra alındı.

NE OLMUŞTU?

AK Partili Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeği katlettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepkiye neden olmuştu. Görüntülerini yayınlanmasından sonra gözaltına alınan 2 kişi tutuklanmıştı.

Yaşanan olayla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama gelmişti. Belediye katliamla ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Nevzat D’nin yanı sıra merkezin veteriner hekimi Seyit D'nin görevden alındığını açıklamıştı. 

EMİNE ERDOĞAN DA KINAMIŞTI

Haber ve görüntülerine engelleme getirilen vahşete ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da bir paylaşım yapmış ve "İnsanı insan yapan vicdanı ve merhametidir. Aynı dünyayı paylaştığımız canlıları korumakla mükellefiz. Şiddetin ne dinimizde yeri vardır ne de fıtratımızda. #Konya'daki hepimizi derinden üzen hadiseyi şiddetle kınıyor ve cezasız kalmayacağına inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)