Bakan Varank: Biz değil Volkswagen kaybeder

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Manisa'ya yatırım yapmaktan vazgeçen Volkswagen'in kararı için şöyle dedi: "Bu işte biz değil, Volkswagen kaybeder. Biz kendi otomobil projemize güveniyoruz."

Mustafa Varank, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomobil devi Volkswagen'in Türkiye'ye yatırım yapmaktan vazgeçmesini "Yatırımcısını ekonomik değil siyasi nedenlerle aldatmak" diye yorumladı.

Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker ile beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabulünde konuşan Varank, Volkswagen'in kararıyla ilgili şunları söyledi:

'DIESS'İN BANA YAZDIĞI MEKTUP VAR'

"Başından beri bir süreç yürüttük. Volkswagen CEO'su Diess'in bana yazdığı mektup var. 'Biz Türkiye'yi çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye'de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz.' Burada açıkça şunu da belirtiyor, 'Ben kişisel olarak Türkiye'yi çok önemli bir pazar, üretici olarak görüyorum, yatırım yapmanın doğru olduğunu biliyorum ama pandemi sürecinde otomobil endüstrisinde büyük oynaklık oldu. Biz ve yönetim kurulumuz yeni yatırım yapma isteklerinden vazgeçtik. Bütün çözümlerini mevcut fabrikalarında güncellemeye giderek çözmek istiyorlar. Çünkü sektörün ne olacağını bilmiyoruz' diyor.

'SİYASETEN İSTEMEYENLER OLDUĞUNU BİLİYORDUK'

Kendisi Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için 2 kez geldi. Bizim talebimiz değil, kendisi geldi, ne yapmak istediklerini anlattı. Bize resmi açıklaması bu ama şunu da biliyorum, bu şirketler global şirketler ama yönetim kurullarına baktığınızda yerel yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi var, sendikaların ortaklığı var, yabancı ortaklar var. Tüm bu dengeleri tutarak yatırım kararları alıyorlar. Tabii ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk. Zaten basına yaptığı açıklamalarda Diess bunu da söyledi.

'TÜRKİYE DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI OLACAK'

Eğer bu şirket halka açıksa siz aslında yatırımcınızı kandırıyorsunuz, karlı olana değil, size yapılan siyasi baskılara göre karar veriyorsunuz demektir. Bunu da kendilerinin basına beyan etmiş olmaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir husus. İlk toplantıda kendilerine şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum, 'Bakın, biz Türkiye olarak önemli bir ekonomiyiz, global yatırımcıyı çok önemsiyoruz ama bu işi yapacaksak lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar vermeyin. Siyasi karar verecekseniz bu işe başlayıp enerjimizi harcamayalım.' O gün bize söyledikleri, 'Asla siyasi karar vermeyeceğiz' idi" ifadelerini kullandı. Bu işte de biz değil, Volkswagen kaybeder. Çünkü yatırımcısını ekonomik değil, siyasi kararlarla aldattığını kendileri itiraf etmiş oldu. Biz kendi otomobil projemize güveniyoruz. Bizim yatırımcıya kapımız açık. Türkiye, önümüzdeki dönemde dünyanın üretimde parlayan yıldızı olacak. Türkiye'ye yatırım yapan kazanacak. (HABER MERKEZİ)