Aşı yaptırmayana kamu yasağı önerildi

Türkiye'nin Çin'den aldığı korona virüsü aşılarının Ocak ayı ortasından uygulanmaya başlanması beklenirken, uzmanların Sağlık Bakanlığı'na "aşı olmayanların bazı kamu hizmetlerinden yararlanamaması önerisinde bulunduğu" iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aşı olmayanların bazı kamu hizmetlerinden yararlandırılmaması önerisinin Sağlık Bakanlığı'na iletildiği öne sürüldü. Hükümete yakın Türkiye gazetesinde bugün manşetten yayınlanan habere göre aşılama sürecinin başlaması ile birlikte aşı olmak zorunlu tutulmasa da yaptırımlar gündeme gelebilir.

Yücel Kayaoğlu'nun kulis haberine göre 14 Ocak'tan itibaren başlaması beklenen aşılama süreci öncesi Sağlık Bakanlığı'nın görüş aldığı uzmanlar "aşı olmayı kabul etmeyenlerin bu tercihinin HES kodlarına işlenmesini" önerdi. Bu öneri yaşama geçirilirse, aşı olmayanlar bazı kamu hizmetlerinden de yararlanamayacak. Haberde uzmanların 'virüsü bitirebilmek için bazı yaptırımların şart olduğunu savunduğu' belirtildi.

KISITLAMALAR DEVAM EDECEK

Çin'den alınan ve 2020'nin son günlerinde Türkiye'ye getirilen korona virüsü aşılarının analiz çalışmaları halen sürüyor. Herhangi bir aksama olmadığı takdirde, aşılama uygulamasının 14 Ocak'tan itibaren başlaması bekleniyor. Ancak mutasyona uğrayan virüsün nasıl bir etkisi olduğunun tam olarak tespiti yapılana kadar da kısıtlamaların devam etmesi bekleniyor.