Artissima ödülü Zehra Doğan'a verildi

Zehra Doğan, Artissima’nın İtalyan sanatçı Carol Rama’nın ruhunu yansıtan kadın sanatçılara verdiği ödüle layık görüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Artissima’nın İtalyan sanatçı Carol Rama’nın ruhunu ve karakterini yansıtan kadın sanatçılara özel ödülü bu yıl sanatçı ve gazeteci Zehra Doğan’a verildi.

Sanat Atak'ın haberine göre, haberi ve çizdiği resim gerekçesiyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verilen Zehra Doğan, üst mahkemenin Temmuz 2017’de cezayı onamasıyla hapse gönderildi ve 24 Şubat 2019'da dek hapiste kaldı.

Ai Weiwei’nin yazdığı mektupla, Banksy’nin bir işiyle destek olduğu Doğan, hapis günlerinde bile olanaksızlıklara rağmen çalışmalarını sürdürdü.

Zehra Doğan hapisten çıktıktan sonra Index on Censorship tarafından “Sanat Dalında İfade Özgürlüğü Ödülü”, Beyrut’ta May Chidiac Vakfı’nın “Gazetecilikte Olağanüstü Cesaret Ödülü”, İtalya’da öldürülen genç bir devrimci olan Roberto Scialabba’ya adanan “Roberto Scialabba Özel Ödülü” ve İtalya’nın Cenova kentinde düzenlenen 14. Kadın Mükemmellik Festivali’nde “Uluslararası Hypatia Kadın Mükemmellik Ödülü” almıştı.

Etiketler Zehra Doğan