Araştırma: Virüs İtalya'da 'ilk vaka'dan beş ay önce dolaşımdaydı

İtalya'da yapılan bir araştırma, korona virüsünün ülkede zannedilenden aylar önce dolaşımda olduğunu gösterdi. Buna göre, İtalya'da ilk vakanın resmi kayıtlara Şubat 2020'de geçmesine rağmen, Eylül 2019'da kan örnekleri alınan bazı hastalarda antikor vardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'da yapılan bir araştırma, Covid-19 hastalığına yol açan korona virüsünün Eylül 2019'dan bu yana dolaşımda olabileceğini gösterdi. İtalya'da ilk resmi Covid-19 vakası Şubat 2020'de tespit edilmişti. Ancak Milano'daki IRCCS Ulusal Tümör Enstitüsü ve Siena Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, bazı hastalarda bundan çok önce antikor bulunduğunu tespit etti.

KANSER TARAMASI İÇİN ALINAN ÖRNEKLER İNCELENDİ

Araştırmada, Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında alınan kan örnekleri incelendi. Akciğer kanseri taramaları için 959 kişiden alınan kan örnekleri üzerinde yapılan incelemelerde, eylül ayında alınan örneklerin bir kısmında korona virüsü antikorları tespit edildi.

ANTİKORU BULUNANLARIN YÜZDE 14'Ü EYLÜL AYINDA KAN VERMİŞ

959 kişinin yüzde 11.6'sının korona virüsüne karşı antikor geliştirdiği, bunların yüzde 14'ünün de eylül ayında alınan kan örneklerinin sahipleri olduğu belirlendi. Bu kişilerin büyük kısmının, İtalya'da korona salgınından en ağır etkilenen Lombardiya bölgesinden olduğu açıklandı.

'SEMPTOM GÖSTERMEYENLER ARASINDA DOLAŞIMDAYDI'

BBC Türkçe'nin Roma muhabiri Övgü Pınar'ın aktardığına göre, sonuçları "Tumori Journal" isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırma, İtalya'da koronavirüsün tespit edilmesinden aylar önce dolaşımda olduğu şeklinde yorumlandı. Araştırmacılar, "Bu çalışma, SARS-CoV-2 virüsünün beklenmedik biçimde erken bir tarihten itibaren, İtalya'da ilk hasta tespit edilmeden aylar önce semptom göstermeyen kişiler arasında dolaşımda olduğunu gösteriyor" diye yazdı. Öte yandan İtalyan basını, araştırmada kullanılan antikor testlerinin güvenilirliğinin kesin olmadığına dikkat çekti.

İLK YEREL VAKA 20 ŞUBAT'TA KAYITLARA GEÇMİŞTİ

İtalya'da Covid-19 ilk kez ocak sonunda Roma'daki Çinli bir turist çiftte tespit edilmişti. İlk yerel Covid-19 vakası ise 20 Şubat'ta Lombardiya'da kayıtlara geçmişti. Covid-19 sebepli olduğu belirlenen ilk can kaybı da bir gün sonra meydana gelmişti .Sağlık Bakanlığı verilerine göre o tarihten bu yana ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 178 bin 529'e ulaştı. Can kayıpları da son bir günde 546 artarak 45 bin 229'a yükseldi. (BBC Türkçe)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR