Apple 'takip' riskine karşı güvenlik ayarlarını değiştirdi

AirTag cihazlarının güvenlik ayarlarını değiştiren Apple, 'teknoloji yüzünden taciz edildiği ya da takip edildiğinden endişe duyan kişilere' destek verilebileceğini belirti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Apple, nesnelerin kaybolmaması için kullanıma soktuğu AirTag cihazlarının güvenlik ayarlarını değiştirdi. Yapılan son araştırmalar, bu cihazların insanların takip edilmesi için kullanıldığını ortaya çıkarmıştı.

Apple, kullanıcıların kendilerini ve verilerini nasıl güvenli tutabileceklerine ilişkin yeni bir güvenlik rehberi yayımlandı. Kişisel Kullanıcı Güvenlik Rehberi'nde, "teknoloji yüzünden taciz edildiği ya da takip edildiğinden endişe duyan kişilere" destek verilebileceği belirtildi. Kullanıcıların istenmeyen bir AirTag cihazıyla karşılaştıklarında neler yapabilecekleri de rehberde anlatıldı. 

Anahtar ya da cüzdan gibi nesnelere takılan küçük aletler şeklindeki AirTag, Apple'ın 'Beni Bul' ağının kullanılarak bu nesnelerin tespit edilmesi için kullanılıyor. BBC, geçen hafta yayımladığı haberde birkaç kadının bilgileri dışında AirTag cihazlarla takip edildiğini ortaya koymuştu. Kadınlardan biri, AirTag'i çantasının içinde bulduğunu açıklamıştı. Dijital haklar kuruluşu Electronic Frontier Foundation'da siber güvenlik direktörü Eva Galperin, "Çalınan nesneleri bulmaya yarayan bir şey yarattığınızda takip için de mükemmel bir araç yaratmış olursunuz" diyor. (BBC Türkçe)