Ali Babacan: Ülke tam bir bataklığa gömülüyor

Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili hiçbir savcının harekete geçmemesini "Çok vahim bir durum" diye niteleyen DEVA lideri Ali Babacan "Ülke tam bir bataklığa gömülüyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DEVA Partisi lideri Babacan, Sedat Peker'in iddialarını değerlendirirken, "Halktan destek bulamayan iktidar hukuksuz uygulamalarını mafya ve çete türü suç örgütleriyle beraber çalışarak sürdürdü" dedi.

 Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Babacan, DEVA iktidarının ilk 90 ve 360 günlük programını Adana, Mersin, Konya olmak üzere yarın (8 Haziran) başlayacak ve 7-8 Haziran’ı da kapsayarak 3 gün sürecek Tarım Lansmanı'nda açıklamaya başlayacaklarını söyledi.

Sedat Peker'in iddiaları ile ilgili hiçbir savcının harekete geçmediğine dikkat çeken Babacan, "İddialar ortaya saçılmış ama araştırılması için savcılık süreçleri başlatılmamış durumda. Çok vahim bir durum. Siyasetçiler finansmanını kısmen de olsa yasa dışı yapılardan sağlamaya başlayınca, o yasa dışı yapıların önü daha da açılıyor. Ülke tam bir bataklığa gömülüyor" dedi. Babacan'ın açıklamaları şöyle:

'ORTA DİREK ÇÖKÜYOR'

Dürüst ve işin ehli kadrolar işin başına geçsin, bütün sorunlar hızla çözülür. Türkiye, bir kabustan uyanma hızında iyileşebilir. Bütün bu problemlerin sebebi kötü yönetim. Orta direk çöküyor. Adalet, hukuk ayaklar altında. Eğitim başta olmak üzere her alanda sorun var. 13 yıl bu ülkede bakanlık görevi yapmış biri olarak gönül rahatlığı ile ifade ediyorum ki bu sorunların çözümü çok kolay. Her sorunun mutlaka çaresi var. Her derdin de devası var. Israrla çözüm siyaseti diyoruz. Her alanda eylem planlarımız hazır.

'İLLEGAL ALANDAN KAZANDIKLARI PARAYI SİYASETİN FİNANSMANINDA KULLANIYORLAR'

Halktan destek bulamayan iktidar hukuksuz uygulamalarını mafya ve çete türü suç örgütleriyle beraber çalışarak sürdürdü. Onlara önce dokunulmazlık alanı açıyorsunuz, pasaportlar veriyorsunuz, denetimleri mümkün olmuyor, o illegal alandan çok iyi para kazanıyorlar. Bu sefer, o kazandıkları parayı siyasetin finansmanında kullanıyorlar. Siyaset ve siyasetçiler finansmanını yasadışı yapılardan kısmen de olsa sağlamaya başlayınca bu sefer o yasa dışı yapıların önü daha da açılıyor. Ülke tam bir bataklığa gömülüyor.

'HİÇBİR SİYASİ PARTİ TEK BAŞINA SİSTEM DEĞİŞTİREMEZ'

Şimdi devletten 3-5 yerden maaş almalar hem kendinin hem eşinin 5-5 yerden maaş alması çok yaygınlaştı. Sorumlu olduğum dönemde buna asla izin vermezdik. Bir yandan asgari ücretin çok altında bir gelirle kayıt dışı çalışan milyonlarca insanın, işsiz insanların olduğu bir ülkedeyiz. Nüfusumuzun üçte biri atıl. İş arayan, bulamayan ev gençleri var. Böyle bir yerde 3-5 yerden maaş almalar toplumsal adalet hissiyatını çok etkiliyor.

Hiçbir siyasi parti kendi başına sistem değiştiremez bu ülkede. Acaba ortak tema bazında iş birliği olacak mı diye 'Bir deneyelim' dedik. Sonuçta farklı bir süreç işledi, önemli değil. 'Kendi hazırlığımızı yakınlarda açıklayacağız ama tek başına sistem budur' diye dayatılacak bir şey olmadığını görmemiz lazım. Parlamenter sistem isteyen partilerin kendi arasında konuyu konuşması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)