Akşener'den 'mertçe cinayet' açıklaması: Hrant Dink sırtından vuruluyorsa...

İYİ Parti lideri Akşener, "Türkiye'de yaşayan insanlar Hrant Dink'te olduğu gibi sırtından vurulabiliyorsa, failleri de serbest kalabiliyorsa dolayısıyla namertlik kol geziyor demektir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sinan Ateş suikastıyla ilgili konuşan İYİ Parti lideri Akşener, "Geçmişte siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi" ifadesi tepki çeken Akşener Samsun'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akşener gelen soru üzerine konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Cinayet acı bir şey onun yanında durmak mümkün değil. Ama dedim ki, o günlerde yapılırdı (bizim öğrencilik yıllarımızda) fakat mertlik vardı ve  sonuç itibariyle korkmazdık. Asıl mesele bu. Bugün, Sinan Ateş'in kızı bu derece korkuyorsa bugün Türkiye'de yaşayan insanlar Hrant Dink'te olduğu gibi sırtından vurulabiliyorsa, failleri de serbest kalabiliyorsa dolayısıyla namertlik kol geziyor demektir.

'CİNAYET KÖTÜ BİR ŞEY, ÖVMEK MÜMKÜN DEĞİL' 

Meral Akşener, 90'lı yıllardaki siyasi cinayetler ile ilgili Sivas'ta yaptığı "Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi" açıklamasına ilişkin bir soru üzerine, "Sinan Ateş'in katledilmesiyle ilgili mertlik ve cinayet sözünü kullandım. Orada da "bizim geçmişimizde" dedim. Biz ve geçmiş dediğiniz zaman, öğrencilik yıllarımız yani 1970'li yıllar akla gelir. O zaman bu tür işler oldu. Cinayet kötü bir şey. Onu övmek mümkün değil. Cinayet acı bir şey. Onun yanında durmak mümkün değil" dedi. Türkiye'nin, 'namertliği sistem haline getirmiş bir terör örgütü ile karşı karşıya olduğunu' belirten Akşener, "Namertliği huy edinmişler, yol edinmişler birden bire topa girip büyük bir linç başlattılar. Bu iş Avrupa'dan bile devam etti. Evet bunlar namert. Naz bebeğin katledilmesi namertliktir. Aybüke öğretmenin katledilmesi namertliktir. Fethi Sekin'in katledilmesi namertliktir. Fırat Çakıroğlu'nun katledilmesi namertliktir. Yasin Börü'nün katledilmesi namertliktir" ifadesini kullandı.

'İKİ TARAF DA BELEDİYELERİ ALMAK İÇİN NAMERTLERLE EL SIKIŞMAYA ÇALIŞIYOR'

Sivas'ta yaptığı konuşma sonrası gelen tepkilere de değinen Akşener, "Ses demli kafalardan geldi. Benim için şereftir. Ama beni suçlayan, bizleri suçlayanların; namertler şebekesi olan PKK'nın yaptığı namertlikleri suçlamadığını biliyoruz" diye konuştu. "Siz namertsiniz namert" diyen Akşener, "Romantik romantik konuşanlar; Naz bebeği öldürttünüz, Fırat Çakıroğlu'nu, Yasin Börü'yü, Eren Bülbül'ü, Fethi Sekin'i, Aybüke öğretmeni şehit ettiniz. Ve pişmanlık duymadınız. Geldiniz o emri veren bebek katilini Meclis kürsüsünde övdünüz. 'Ne yapıyorsunuz ulan' diyen olmadı. Ama ben diyeceğim. Çünkü bu ülkede bebek katinin ve onun namert şebekesinin övüldüğü bir TBMM olamaz" ifadesini kullandı. Akşener şöyle devam etti: "Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Aynı 1919'daki İngiliz himayesi, Amerikan mandacılığı. Bu iğrenç dilin karşısında demokrasi diyerek bazıları kalbini karartıyor ya; bu namertler bundan yüz alıyor ya. Bunun sebebi ne biliyor musunuz? Bütün Kürtlerin temsilcisi PKK'ymış, onun uzantısı DEM'miş gibi bir algının yaratılmasıdır. Kürtleri maraba gören bu namertlerin karşısında seçim kazanmak için iki büklüm durmaktır. İşte manda budur, himaye budur. Biz bunu reddediyoruz. İki taraf da belediyeleri almak için kıvrana kıvrana bu namertlerle el sıkışmaya çalışıyor. Birisi bebek katilinin mektubunu okutuyor, diğeri demokrasi diyor."

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İmren Nilay Tüfekçi'nin adaylığını ilan eden Akşener, seçim koordinasyon merkezini de ziyaret etti. (HABER MERKEZİ)

 

Etiketler Akşener Hrant Dink