Akşener: Geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi

Sinan Ateş suikastıyla ilgili konuşan İYİ Parti lideri Akşener, "Geçmişte siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi. Onun için hiçbirimiz korkmadık ama o çocuğun babasını katledenler torbacı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçim çalışmaları kapsamında Sivas'ta partililerle bir araya geldi.

Akşener; İYİ Parti Sivas Belediye Başkan Adayını Mehmet Ceyhan, Sivas Gürün Belediye Başkan Adayını Ercan Uzmay, Sivas Gemerek Belediye Başkan Adayını Turan Sağırkaya, Sivas Belediye Başkan Adayını Koyulhisar Bora Karakullukçu, Sivas Suşehri Belediye Başkan Adayını Erhan Şimşek, Sivas Şarkışla Belediye Başkan Adayını Ahmet Yüksel Keçeli olarak ilan etti.

'SİVASLI İKİ CAHİL ANLAYIŞ ARASINDA ÇIRAK ÇIKTI'

"Türkiye’yi iki karşıt fikir üzerinden kutuplaştıran anlayışın Sivaslılara zarar verdiğini" söyleyen Meral Akşener, "Her seçimde Sivas’ta ne yapılıyor? 'Bize oy ver' diyorlar size. 'Karşı taraf terörist…' Öbür taraf da diyor ki; 'Bize oy ver, onlar şeriatçı…' Şimdi bir taraf teröristin manasını bilmiyor. Altını boşalttı, hafifletti terörist kavramını. Öbürü de şeriat eşittir İslam dini olduğunu bilmiyor. İki cahil anlayış arasında çırak çıkan Sivaslı" dedi.

"Ben Sivaslıların ferasetinin, irfanının bu seçimde Mehmet Ceylan'a kazandıracağına diğer ilçelerdeki belediye başkan adaylarımıza da kazandıracağına inanıyorum" diyen Akşener, "Çünkü bu 2 kutuplu dünyadan çıkmanın ilk yeri Sivas olacak. Çünkü aynı Sivas manda ve himayeyi reddetti. Onun için, benim için burası çok önemli. Çok heyecanlıyım, çok mutluyum, onurluyum çünkü İYİ Parti'ye de şöyle bir soru soruluyor bugün. ‘Manda ve himaye kabul eder misin?’ Etmiyoruz kardeşim. Etmiyoruz. Aynı o günlerde manda ve himayeyi reddettiği için asortik yerlerden Sivaslılara taşlar atılmıştı. Hatırlayın; ağız, burun bükülerek gezilmişti. Ama kabul etseydiniz, onun yanında dursaydınız, Atatürkümüzü kovalasaydınız ne olacaktı? Bununla övünün. Bunu çocuklarınıza anlatın, torunlarınıza anlatın. Türkiye'nin bağımsızlığının, hürlüğünün, müstakilliğinin yeridir Sivas" ifadelerini kullandı.

 'BİZ OY VERİN Kİ HEM MUHSİN YAZICIOĞLU HEM SİNAN ATEŞ'İN KATİLLERİNİ SİZE GETİRELİM'

2009 yılında helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu ile kardeşi gibi bir samimiyetleri olduğunu söyleyen Meral Akşener, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün aydınlatılması için İYİ Parti’nin önce belediyeleri kazanması sonrasında 2028 seçimlerinde iktidar olması gerektiğini savundu: 

"Ben Meclis Başkanvekili Meral Akşener, çözemedim. Özür dilerim o katilleri size getiremedim. Niye? Gücüm yoktu. Şimdi sizden ehliyet istiyorum, şimdi önce Mehmet Ceylan’ın seçimi için el vermenizi, yol vermenizi; 2028’de de bizi iktidar etmenizi istiyorum ki hem Muhsin başkanın hem de onu da rahmetle anıyorum Sinan Ateş’in katillerinin bulunması için. Dolayısıyla Sivas’tan beklentim bir oy vermek değil. Sivas'tan beklentim; oylar verildikten sonra olacaklar. Aynı Sivas kongresinde takınılan tavır sonrası Türkiye’nin nasıl bu Cumhuriyete geçişi, nasıl ilerleyişi, nasıl hür ve bağımsız olmasını sağladıysanız; o iradenizle bizi güçlendirdiğiniz andan itibaren 2 yumruk arasına sıkışmış Türkiye’yi dışarı çıkarıp; projelerin tartışıldığı, gençlerin derdinin paylaşıldığı, dayak yiyen kadınların, istismara uğrayan çocukların, depremlerde kaybolan çocukların, söylediğiniz zaman hakarete uğradığınız bu Türkiye’yi biz asıl kuruluş ayarlarına sizinle el ele vererek döndürmek üzere orayı yani velinimetin seçmen olduğu, milletin birbirinin karşısına düşürülmediği, komşunun komşunun külüne muhtaç olduğu meselenin yeniden canlandırıldığı, komşuluk ilişkilerinin yerle bir edildiği ülkemizde siyaset üzerinden kutuplaştırılan ülkemizde; yeni baştan bir olmayı, biz olmayı, iri olmayı, diri olmayı canlandırmak üzere yola çıktık. Bu seçim, bu yolculuğun nasıl olacağını gösterecek.”

'CHP'YE, SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANLARINA LAF ETMİYORUZ, SADECE KENDİMİZİ TARTIYORUZ'

Meral Akşener "kendisinin sırlarını ve mahremini bildiğini iddia ederek konuşulmasının sebebinin İYİ Parti’nin CHP ile el sıkışmasını sağlamak olduğunu" öne sürdü.

Akşener, "Her ağzını açan benimle ilgili konuşuyor. 2 kelime çok önemlidir, gerçek değilse şerefsizliktir. Birisi ‘mahremini bilirim’ kelimesi, birisi ‘sırlarına vakıfım’ kelimesi. Eğer bu 2 mahrem ve sır kelimelerinin karşılığı yoksa bunu ima eden bunu söyleyen herkes şerefsiz oğlu şerefsizdir. Bütün bunlar söyleniyor niye biliyor musunuz? Cumhuriyet Halk Partisi’yle el sıkışmamız için. Ya el sıkıştık başaramadık kardeşim. Biz şu ana kadar CHP'ye laf etmiyoruz, seçilmiş belediye başkanlarına laf etmiyoruz, hakaret etmiyoruz. Sadece bir risk alarak biz kendimizi şu anda tarttırıyoruz. Ve ben ayrıca kendimi de tarttırıyorum. Dedim ki; ‘başarırsak hepimizin, başaramazsak, ki inşallah başaracağız, onun bedeli benimdir. Ben kellemi ortaya koydum’ diyorum. Seçmen ya bir tekme atacak, gidecek kellem ya da oturup benim kafamı yeniden yerine koyacaksınız. Sonuç itibarıyla o bedeli ödemeye hazırım, gönüllüyüm" şeklinde konuştu.

'SİNAN ATEŞ'İN KIZI ANNESİNİN DE ÖLDÜRÜLMESİNDEN KORKUYOR'

Ankara'da, 30 Aralık 2022 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in kendisini ziyaret ettiğini anlatan Akşener, "Ben ısrarla her şeyi takip ederim ama siyasi malzeme haline getirmem. Ama bunu kendisi anlattığı için sizlerle paylaşmak isterim. Ayşe benim evladım gibi. Telefon açtı bana dedi ki, 'Abla çocuklarla sana gelmek istiyoruz'. Ben de dedim ki, 'Eve mi?'; 'Her yere olabilir' dedi. Dedim ki 'Partiye olabilir mi çocuklar da eğlensin, işte herkes seviyor onları, kalabalık'. 'Olur' dedi" ifadelerini kullandı.

"Siyasi anlamda en ufak bir şey değil bu anlattığım" diyen Akşener, şunları söyledi:

"Küçük kızı elleri buz gibi, ayaklar buz gibi, burun buz gibi. Neden biliyor musunuz? Haykıra haykıra ağlayasım var. 'Anne gözümün önünden ayrılma ya seni de babam gibi vururlarsa'. Nasıl biliyor musunuz, titriyor. Çünkü torbacılar öldürdü, katletti. Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi. Onun için de hiçbirimiz korkmadık ama o çocuğun babasını katledenler torbacılar, torbacılar. Ve onların yarın ne yapacaklarını o çocuk bilmiyor. Koruma polisleri çocuğu aldılar, bütün telefon numaralarını verdiler. Bir çocuğa bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bu çocukların ahının yerde kalmaması için bizi seçin." (HABER MERKEZİ)