5 milyon TL kaynak aktarılan organ nakli projesinde tek kişi çalışıyor

Gelişmekte olan 70 ülkeyle işbirliği yapılması amacıyla 4 milyon 987 bin TL kaynak aktarılarak kurulan Uluslararası Organ Nakli Ağı Merkezi Projesi'nde tek personel çalışıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sayıştay, İstanbul Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Denetim Raporu’nda toplamda 6 milyon 550 bin lira bütçeye sahip ve ajanstan 4 milyon 987 bin 500 lira kaynak aktarılan Uluslararası Organ Nakli Ağı Merkezi Projesi'nin amaçlarına ulaşamadığını tespit etti. Gelişmekte olan 70 ülke ile organ nakli konusunda iş birliği kurulması amaçlanan projede çalışan sayısının sadece 1 kişi olduğunu tespit eden Sayıştay denetçilerinin bulguları şöyle:

14 KİŞİYLE BAŞLADILAR 1 KİŞİYE DÜŞTÜ

“Proje bütçesine bakıldığında proje kapsamında çoğunluğu Vakfın Ankara’daki merkezinde olmak üzere 14 kişinin istihdam edildiği görülmektedir. Personel sirkülasyonuna bakıldığında ise projenin sağlıklı yürütülmesini riske edecek oranda değişiklikler olduğu da görülmektedir. 14 kişi ile başlayan projenin ikinci yılı olan 2019’da personel sayısı 4’e düşmüş, bitiminde ise İstanbul’daki merkezde çalışan personel sayısı 1’e gerilemiştir. Merkezde çalışan tek personelin katkısı ile 70 ülkeyi hedefleyen bir proje ağının ve proje merkezinin yönetilemeyeceği açıktır.”

YAZILIM SATIN ALINMIŞ HİZMETE SUNULMAMIŞ

Proje için gerekli altyapının da ülkelerin sağlık bakanlıkları düzeyinde hazırlanmadığının altı çizilen Sayıştay raporunda, tespitler şöyle sıralandı:

“Dolayısıyla, proje kapsamında uluslararası organ nakli ağına yönelik yazılım satın alınmış olunsa da bu yazılım proje kapsamındaki ülkelerin hizmetine sunulamamıştır. Zira bu yazılım için gerekli olan datalar güvenilir kaynaklardan ve güncel şekilde alınamamaktadır. Dolayısı ile projenin beklenen sonuçlarında bahsedilen Organ Nakli Ağı Veri Yönetim Sisteminden ve bu sistemin kullanımından bahsetme imkânı bulunmamaktadır.”

EN OLUMLU FAALİYETE 291 KİŞİ KATILDI

“Proje kapsamındaki diğer faaliyetlerin de sınırlı düzeyde kaldığı görülmektedir. 70 ülkeyi kapsam içine alan bir proje de 2019 sonu itibari ile 12 ülkeye hukuki destek verilebilmiş, proje kapsamında satın alınan yazılım konusunda ise hedef ülkelerden çok azına operasyonel destek sunulabilmiştir. Mevcut hali ile bu projenin ‘sağlık turizmi faaliyetlerine katkıda bulunma’ özel amacını da gerçekleştirme düzeyi son derece sınırlıdır. Proje kapsamında yapılan en olumlu faaliyet organ nakli koordinasyon kursu, organ nakli hemşirelik kursu, karaciğer ve böbrek nakli kursları olup, bu kapsamda 291 kişiye hizmet verildiği anlaşılmıştır. Yapılan basın çalıştayı adı altındaki çalışmalara ise 172 kişi katılmıştır. Sonuç olarak, proje süresi bitmesine rağmen 70 ülkeyi uluslararası organ nakli ağı çerçevesinde bir araya getirecek bu projenin temel amaçlarına ulaşma düzeyinin oldukça sınırlı kaldığı değerlendirilmektedir.” (ANKA)