13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 'takdir' indirimi uygulandı

13 yaşındaki B.Y.’ye cinsel istismarda bulunan 39 yaşındaki Ramazan Sarıgül'e 8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası verildi. Kararda, saık hakkında takdir indirimi uygulanması tepkilere neden oldu.

Davaya bakan avukatlar ve CHP Kadın Kolları yöneticileri...
Google Haberlere Abone ol

Ardıl Batmaz

ELAZIĞ - Elazığ’da evlilik vaadiyle 13 yaşındaki B.Y.’ye cinsel istismarda bulunan Ramazan Sarıgül’ün altıncı duruşması Elazığ 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmayı CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Ayten Gülsever, Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil ve partililer de takip etti. Hakimin takdir indirimi uyguladığı Sarıgül, çocuğun cinsel istismarı suçundan 8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. 

AVUKAT: CEZANIN ALT SINIRI 15 YIL OLMALIYDI

Karar sonrası açıklama yapan mağdur avukatı Bülent Seçkin Düztaş, "Mağdurenin yaşı gözetildiğinde sanığın alacağı cezanın alt sınırının 15 yıl olduğunu düşünmekteyiz. Sanığın cezasının bu bağlamda artırılması için dosyayı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi'nde istinafa taşıyacağız. Mahkeme, kararına gerekçe olarak muhtemelen mağdurenin rızasını ve cinsel birleşme olmamasını gerekçe gösterecektir. 13 yaşındaki bir çocuğun böyle bir suça rıza göstermesinin mümkün olmayacağı ve yaşanan olayın mağdurenin tüm hayatını etkileyecek bir travma yaratacağı görülmekte olup, daha ağır bir ceza verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

'TACİZ VE CİNAYETLER ARAŞTIRILMALI'

Cinsel istismar ve cinayet davalarında cezai indirimlerin uygulanmaması gerektiğini belirten CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Ayten Gülsever ise şu açıklamada bulundu: "Bu cezanın alınması bile bizim için önemli. Sapkın bir zihniyetin, çocuğu yaşındaki bir insana duyacağı herhangi bir his de sapkıncadır. Sosyal yaptırımların olması, artık kimsenin bunlara gözünü yummaması ve mağdur ailenin yanında olması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da mağdur çocuğa sahip çıkması gerekiyor. Yaşı 13 de olsa 15 de olsa çocuktur, rıza söz konusu olamaz. 18 yaş altına cezai indirim gözetilmemelidir. Bölgedeki taciz ve cinayetlerin araştırılması gerekmektedir."

'BAKANLIKTAN BİR YETKİLİ OLMASI GEREKİRDİ'

Çocukların bilinçlendirilmesi noktasında ailelere de çok görev düştüğünü belirten Gülsever, "Bu tip olaylardan sonra anne ve babaların çocuklarına sahip çıkması, hukuksal haklarını araması lazım. Biz CHP Kadın Kolları olarak her kadınımızın, çocuğumuzun yanında olacak, haklarını koruyacağız. 'Çocuklarımız geleceğimizdir' şiarıyla her çocuğun eğitim alması, gelecek planlarını kurması için yanında olacağız. Bizim çocuklarımıza layık gördüğümüz yaşam; sağlıklı, eğitimli ve mutlu bir yaşamdır. Bütün davalarda olacağımızı, suçluların hak ettiği cezayı almalarının sağlanması ve toplumu bilinçlendirme noktasında üstümüze düşen görevi yerine getireceğimizi beyan ederim. Burada bakanlıktan bir yetkilin olması ve çocuğun haklarının korumaya alınması gerekirdi. Ancak bunun sağlanması için herhangi bir girişim olmadığı gözlemlenmiştir" eleştirisinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde baba İ.Y. ve anne A.Y., kızları B.Y.’nin cinsel istismara uğradığını belirterek, İlçe Jandarma Komutanlığı'na başvurmuştu. İddiaya göre R.S., B.Y.’yi kandırarak köyün çıkışında araba içerisinde cinsel istismarda bulundu.