YouTube'dan videoları kaldırılan Bolsonaro yeni sosyal medya kararnamesini imzaladı

Salgın tedbirlerine karşı çıkması nedeniyle sosyal medya platformları tarafından birçok paylaşımı kaldırılan Bolsonaro, şirketlerin içerik kaldırma yetkisine sınır getirecek kararnameyi imzaladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, sosyal medya platformlarının içerik ve kullanıcı hesaplarını kaldırmasına sınır getirecek yeni bir kararnameye imza attı.  Bolsonaro söz konusu adımın, 'platformlardaki profillerin gelişigüzel kaldırılmasını engellemek' amacıyla atıldığını, ifade özgürlüğünün korunmasına hizmet edeceğini savundu. Korona virüsü salgını süresince Twitter ve Facebook gibi platformlar, salgın tedbirlerine karşı çıkan Bolsonaro ve destekçilerinin birçok gönderisini 'yanlış bilgi yaymak' nedeniyle kaldırmıştı.Video paylaşım platformu YouTube da Bolsonaro'nun 15 videosunu, korona virüsüyle ilgili yanlış bilgi yaydıkları gerekçesiyle temmuz ayında kaldırdı.

Buna göre, şirketler bir içeriği ya da hesabı platformdan kaldırmadan önce 'geçerli neden ve motivasyon' sunmak zorunda olacak. Öte yandan, yasanın nasıl uygulanacağı bilinmiyor. Söz konusu hamle, Brezilya genelinde Bolsonaro destekçilerinin yapacağı büyük ölçekli mitinglerden hemen önce açıklandı. Bolsonaro destekçileri, ülkenin Yüksek Mahkemesi ve Ulusal Kongre'nin Bolsonaro'yu 'yanlış bilgi yaymak' gibi gerekçelerle soruşturmaya karar vermesini protesto edecek. Ülkenin bağımsızlık günü olarak kutlanan 7 Eylül'e denk gelen bu gösterilerin 'demokrasiyi tehdit ettiği' eleştirileri yapılıyor.

Bolsonaro, birçok gönderisinin ve videosunun platformlardan kaldırılması nedeniyle, takipçilerini Telegram ve Parler gibi mecralara yönlendiriyor. Bolsonaro'nun YouTube kanalında haftalık ulusa sesleniş konuşmaları ve çeşitli konularla ilgili bakanlarıyla yapılan söyleşiler yer alıyor. Kanalın bazı içerikleri canlı yayınlanıyor.

Temmuz ayında Bolsonaro'nun videolarını platformdan kaldıran YouTube'tan yapılan açıklamada, kararın ideolojik ya da siyasi olmadığı, içerik politikasıyla ilgili olduğu kaydedildi. Videolardan birisinde Brezilya'nın eski Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello, korona virüsünü AIDS ile karşılaştırıyordu. Pazuello, "HIV de halen devam ediyor. Halen hastalık kapanlar var, çoğu da iyileşiyor ve hayat devam ediyor" diyor. Başka bir videoda ise Brezilyalı bir doktor, etkisi tartışmalara konu olan hidroksiklorokin ve ivermectin ilaçlarını Covid-19 tedavisi için öneriyor. Brezilya lideri Bolsonaro da hidroksiklorokinin savunucuları arasındaydı.

YouTube, söz konusu ilaçların etkili bir tedavi yöntemi olarak sunulduğu içeriklere izin vermediğini duyurdu. Öte yandan, maske takmanın virüsü engellemeye yardımcı olmadığını ileri süren videolar da platformdan kaldırılıyor. (BBC Türkçe)