YLE: İsveç ve Finlandiya'daki İslam ve Erdoğan karşıtı eylemleri Rusya planladı

Finlandiya basını, Rus istihbarat yetkilisinin hazırladığını iddia ettiği bilgi notuna dayanarak Rusya'nın iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliğini geciktirmek için bir dizi yöntem kullandığını yazdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsveç'in NATO'ya katılım protokolü halihazırda TBMM Dışişleri Komisyonu'nda görüşülmeyi beklerken, Finlandiya basını, İsveç ve Finlandiya'daki İslamofobik eylemlerin NATO üyeliklerini sekteye uğratmak için Rusya tarafından planlandığını ileri sürdü. 

Finlandiya'nın kamu yayıncısı YLE'nin haftalık araştırmacı gazetecilik programı MOT'nin yaptığı araştırmaya göre, Finlandiya İstihbarat Servisi (Supo) de söz konusu eylemlerin kışkırtılması konusunda Rus istihbaratının planlarından haberdar olduklarını teyit etti. MOT'un ulaştığını ifade ettiği gizli istihbarat raporunda, Rusya'nın Finlandiya'nın NATO'ya katılımını geciktirmek için bu eylemleri planladığı ifade edildi. 

'AMAÇ, TÜRKİYE İLE OLAN SÜRTÜŞMEYİ ARTIRMAKTI'

YLE'nin aktardığına göre, planı bir Rus istihbarat çalışanı tarafından hazırlanan bir bilgi notu ortaya çıkardı. Bilgi notu, ilk olarak 'Kremlin ile bağlantılı çeşitli kişilerin suç teşkil eden eylemlerini izleme' amacıyla kurulmuş "The Dossier Center" isimli kuruluşa sızdırıldı. Buna göre, Rus istihbarat servisinin planı, Kuran yakma eylemlerinin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde radikal İslam'dan duyulan korkuyu artırdı. Sızdırılan Rus istihbarat belgesinde söz konusu gerginliğin daha da körüklenmesi istendi.

İddiaya göre, Rus istihbaratının belgesinde bu eylemlerin amacının Türkiye ile Avrupa ve diğer NATO ülkeleri arasındaki sürtüşmeyi artırmak olduğu belirtildi. Supo da Rus istihbaratının Finlandiya'da benzer eylemleri teşvik etme planlarından haberdar olduklarını bildirdi. Fin istihbaratı, konuyla ilgili daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

'ERDOĞAN VE İSLAM KARŞITI GRAFİTİLER, SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI...'

YLE MOT'un ulaştığı belgelerde Rusya'nın söz konusu planlarının Finlandiya'da başarıya ulaştığına ilişkin herhangi bir emare yer almadı. Rus istihbaratının söz konusu belgesinde, Türkiye ve Avrupa arasında gerilim yaratmak için Rus istihbarat servislerinin Avrupa içinde kullandığı ifade edilen farklı yöntemler de listelendi. İddiaya göre, bahsi geçen yöntemler arasında Avrupa'nın büyük şehirlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı alaya alan gösterilerin düzenlenmesi de yer aldı. 

Belgede, bilindik kamusal alanlarda İslam ve Erdoğan karşıtı grafitilere olabildiğince çok yer verilmesi ve sosyal medyada protestoların yaygın bir biçimde paylaşılması da listelenen yöntemler arasındaydı. Dossier Center da söz konusu istihbarat belgelerinin Mart 2023'te Fransa'nın başkenti Paris'te bir 'etki kampanyası'ndan bahsedildiğini, bu dönemde orada İslam ve Türkiye karşıtı eylemlerin olduğunu aktardı.

'RUS İSTİHBARATI İSVEÇ'E ODAKLANDI'

Dossier Center isimli kuruluşunun editörü Ilya Rozhdestvensky, Rus istihbarat servisinin planının Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik sürecini yavaşlatmak olduğunu, ancak bu kampanyanın öncelikle İsveç'e odaklandığını anlattı. Söz konusu belgeyi hazırladığı iddia edilen Rus istihbarat çalışanının ismi ve çalıştığı birim hakkındaki bilgiler YLE tarafından 'güvenlik' gerekçesiyle kamuoyuyla paylaşılmadı. 

Finlandiya, Nisan 2023'te NATO üyesi olurken, Türkiye ve Macaristan İsveç'in NATO üyelik başvurusunu henüz onaylamış değil. İsveç'in NATO'ya katılım protokolü, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda görüşülmeyi bekliyor. (DIŞ HABERLER)