Yetkin: Garê'deki ölümler Ankara'da bazı koltuklara mal olabilir

Gazeteci Murat Yetkin, Garê'de 13 kişinin ölümünün Ankara siyasetini sarstığını belirterek, "Tartışmalar en çok iki soru üzerinde yoğunlaşıyor. “Pençe Kartal 2” kod isimli harekâtın asıl amacı rehin kurtarmak mı, yoksa Gara bölgesini PKK kontrolünden kurtarmak mıydı? Ve Cumhurbaşkanı tarafından saptanan başarısızlığın faturası kime kesilecek" diye yazdı. Yetkin "Yakın bir süre içinde 13 şehit olayı Ankara’da bazı koltuklara mal olabilir" tespitinde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport'ta Garê'de 13 polis, asker ve istihbaratçının ölümüyle ilgili "13 şehit soruları: harekâtın amacı neydi, sorumlusu kim?" başlıklı bir analiz yayınladı. 

Yetkin yazısında, 13 kişinin ölümünün yakın bir süre içinde Ankara'da bazı koltuklara mal olabileceğini belirterek şunları kaydetti: "CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 16 Şubat’ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Başaramadık diyorsan sorumlusu kim?” diye sorması boşuna değildi.
13 şehit olayı Ankara siyasetini sarsıyor ve tartışmalar en çok iki soru üzerinde yoğunlaşıyor. “Pençe Kartal 2” kod isimli harekâtın asıl amacı rehin kurtarmak mı, yoksa Gara bölgesini PKK kontrolünden kurtarmak mıydı? Ve Cumhurbaşkanı tarafından saptanan başarısızlığın faturası kime kesilecek? Ya da başarısızlığın sorumluluğu Cumhur İttifakı içindeki dengeler nedeniyle unutulmaya mı bırakılacak?
Doğrusu, Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener’e Akar ve Soylu’yu birlikte gönderdiği belli olunca aklıma Fransa İmparatoru Napoleon Bonaparte’ın 1812 Moskova bozgunu ardından söylediği müthiş söz geldi: “Bir kötü general, iki iyi generalden iyidir”. Böylece kendi ordularını yöneten iki süper generalle, Moskova’yı savunan emekli generali karşılaştırıyordu."

YAZININ TAMAMI