Yeniden Refah Partisi: 50+1'i savunacak değiliz, karşı çıkacak da değiliz

Yeniden Refah Partisi MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Suat Kılıç, “Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir. Türkiye'nin öncelikli gündemi enflasyondur, ekonomidir” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, parti genel merkezinde düzenlenen MYK toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

AA'nın haberine göre, İsrail'in saldırılar düzenlediği Gazze'de 13 bin 500 sivilin katledildiğini belirten Kılıç, “İsrail bir devlet değil, terör örgütü olarak hareket etmiştir. ABD, AB, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya başta olmak üzere, İsrail'i teşvik eden devletler soykırıma tanıklık etmiyor, aynı zamanda soykırım suçuna iştirak ediyor. İsrail ile birlikte uluslararası örgütler ve devletler de Gazze'de işlenen soykırım suçunun ortağıdır” diye konuştu.

Bir gazetecinin cumhurbaşkanı seçimindeki 50+1 şartının değiştirilmesiyle ilgili tartışmaları nasıl değerlendirdiklerini sorması üzerine Suat Kılıç, şunları söyledi:

“50+1'i savunacak değiliz, karşı çıkacak da değiliz. Yeni cumhurbaşkanlığı seçimine 4 yıldan fazla süre var. Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir. Bugün tartışmamız gereken konu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin seçim esası değildir. Eğer ki 50+1 sisteminden duyulan memnuniyetsizlik varsa hazırlamayı düşündükleri anayasa paketinin içerisinde getirirler, biz de değerlendirmemizi yapar, fikrimizi söyleriz ama Türkiye'nin öncelikli gündemi enflasyondur, ekonomidir.” (HABER MERKEZİ)