Viktor Orbán resmi olarak 5. kez Macaristan Başbakanı

Seçimi büyük farkla kazanan Fidesz-KDNP koalisyonu lideri Viktor Orbán, meclis oylaması ardından beşinci kez Macaristan Başbakanlığı görevine başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) Genel Başkanı Viktor Orbán, Macaristan Ulusal Meclisindeki oylamada tekrar başbakan seçilerek 12 yıllık görevini devam ettiriyor. Toplam 199 sandalyeye sahip Ulusal Mecliste yapılan gizli oylamada Orbán, 133 milletvekilinin oyunu aldı. Oylamada, 27 milletvekili "hayır" oyu kullanırken, Demokratik Koalisyonu (DK) ve Orbán'ın eski müttefiki Jobbik oylamaya katılmadı.

Otoriter eğilimleri, LGBTQ+ karşıtı düzenleme girişimleriyle eleştirilen Viktor Orbán, oylama sonrası parlamentoda yemin ederek görevine resmen başladı. Orbán, bugünkü oylama neticesinde 1998, 2010, 2014 ve 2018 sonrası beşinci kez başbakan seçilmiş oldu.

OYLARIN YÜZDE 54'ÜNÜ ALMIŞLARDI

Ülkede 3 Nisan'da düzenlenen seçimde iktidardaki Fidesz ve KDNP ittifakı oyların yüzde 54'ünü, DK, Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi'nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu "Macaristan için Birlik" oyların yüzde 34'ünü, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 5'ini alarak mecliste temsil hakkı kazanmıştı.

Mecliste, Fidesz-KDNP koalisyonu 135, Macaristan için Birlik 57 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 6 milletvekili ile temsil edilirken bir Alman azınlık temsilcisi de milletvekili olarak görev yapacak. Fidesz-KDNP, mecliste 3'te 2'lik çoğunluğu sahip. (DIŞ HABERLER)