UNESCO tsunami riski altındaki şehirleri açıkladı: İstanbul da listede

UNESCO, tsunami riski altındaki şehirleri açıkladı. Raporda, Marsilya, İskenderiye ve İstanbul’un tehlike altında olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) yayımladığı yeni raporunda, meydana gelebilecek bir tsunaminin Akdeniz veya yakınındaki büyük şehirleri vurabileceği belirtildi. Raporda ayrıca, tsunamilerin meydana geldiği Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki toplulukların genellikle tehlikelerin farkında olduğunu ancak Akdeniz de dahil olmak üzere diğer kıyı bölgelerde hafife alındığını söyledi.

Yayımlanan raporda, Marsilya, İskenderiye, İstanbul, İspanya'nın Atlantik kıyısında Cádiz yakınlarındaki bir kasaba olan Cannes ve Chipiona'nın risk altında olduğu belirtildi. UNESCO tarafından açıklanan bu yeni beş risk altındaki şehir ve bölgede, 30 yıl içinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğu aktarıldı. 

UNESCO'DAN 'TSUNAMİYE HAZIR PROGRAMI'

UNESCO, bu bölgelerin, daha önce açıklanan 21 ülkedeki diğer 40 "tsunamiye hazır" kasaba ve şehre katılacağını vurguladı. "Tsunamiye hazır" programının amacı, risk altındaki tüm toplulukların 2030 yılına kadar oluşabilecek bir tsunami durumunda ne yapacaklarını bilmelerini sağlamak. Program ile ilgili konuşan UNESCO Baş Tsunami Uzmanı Bernardo Aliaga, "2004 ve 2011'deki tsunamiler bir uyandırma çağrısıydı. 2004'ten bu yana çok yol kat ettik. Bugün daha güvendeyiz. Ancak hazırlık konusunda boşluklar var ve iyileştirmemiz gerekiyor, uyarıların ziyaretçiler ve topluluklar tarafından anlaşıldığından emin olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Etiketler tsunami istanbul UNESCO