Ümit Özdağ, Şeyh Said isminin bulvardan kaldırılması için dava açtı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, Diyarbakır'daki bir bulvara Şeyh Said isminin verilmesinin iptali için idare mahkemesine dava açtıklarını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Diyarbakır'da bir bulvara Şeyh Said'in isminin verilmesi nedeniyle idare mahkemesinde dava açtıklarını duyurdu. 

Kayyım tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 6 Aralık günü, sosyal medya hesabından "Şehrimizin trafik akışını büyük ölçüde rahatlatacak yeni çevre yolumuzla Diyarbakır'ımıza değer katıyoruz. Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak 12 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki Şeyh Sait Bulvarı'nın yapım çalışmalarına başladık" açıklamasını yapmış ve çalışmalardan fotoğraflar paylaşmıştı. 

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, belediyenin vali tarafından yönetildiğini hatırlatarak, hükümete tepki göstermişti. Belediye yönetimi ise bulvara Şeyh Said isminin daha önceden verildiğini belirtmişti. 

Bulvara Şeyh Said ismi bulvara 29 Kasım 2011 tarihinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararıyla dönemin Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından verilmişti. Şeyh Said'in idam edildiği Dağkapı Meydanı’na da "Şeyh Said Meydanı" ismi ise 12 Ağustos 2014'te verildi.

'İŞLEMİN İPTALİ TAKİP ETTİK'

Bugün avukatlarla birlikte Trabzon Adliyesi'ne giden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, dava dilekçesini verdikten sonra yaptığı açıklamada, "Trabzon Adliyesi'ne gelerek bir dilekçe ve dava açtık idare mahkemesinde. Diyarbakır’da kayyum belediyenin yani valinin bir terörist başının ismini 12 kilometrelik bulvara vermesi ile ilgili işlemin iptalini talep ettik. Şimdi davayı takip edeceğiz" dedi.

"Ama Şeyh Said’in ismi ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ihanet etmiş, isyan etmiş, Türk ordusuyla çatışmış, Türk askerine ve siviline silah çekmiş, 'Türk öldürmek gavur öldürmekten daha iyidir' demiş bu zatın isminin hiçbir yere verilemeyeceğini düşünüyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız. Gündemde tutacağız" diyen Özdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuyla ilgili açıklamasını desteklediklerini belirtti.

'BAHÇELİ'Yİ AÇIKLAMASININ ARKASINDA DURMAYA DAVET EDİYORUZ'

MHP'nin AK Parti ile birlikte Cumhur İttifakı çatısı altında yer aldığını hatırlatan Özdağ, "Bu ismin Erdoğan’ın izni ve onayı olamadan verilemeyeceğini de biliyoruz. Bu arada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de yapmış olduğu bir açıklama var. Şeyh Said’in hain karakterini bu açıklamasıyla vurgulamış. Bu açıklamayı takdir ediyoruz ama bu ismi siyasi ortağının yani Erdoğan’ın vermiş olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bahçeli’yi de bu açıklamasının arında durmaya ve bu bulvarın isminin asla Şeyh Said bulvarı olmasına müsaade etmemeye siyasi anlamda davet ediyoruz" diye konuştu.

'KARS VE IĞDIR'DA HDP'NİN KAZANMASINI İSTEMİYORUZ'

Ümit Özdağ, dava başvurusu öncesinde ise Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

Burada açıklamalarda bulunan Özdağ, yerel seçimlerle ilgili olarak "Biz 81 ilin bütün ilçelerinde 79 ilde, kendi adaylarımızı çıkartarak bu seçimlere girmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kars ve Iğdır’da ilçelerde aday çıkaracağız. Bu 1 ilde aday çıkarmayı düşünmüyoruz. Burada HDP karşısında güçlü olan vatansever adayı destekleyeceğiz. Bu aday MHP, CHP ve İYİ Parti adayı olabilir. Bilmiyorum artık. Partilerine bakmayacağız, kazanma imkanları ve vatanseverliklerine bakacağız. Çünkü bir daha bu şehirlerde HDP’nin almamasını istiyoruz. Bu konuda güçlü olan adaya destek vereceğiz" diye konuştu.

'İYİ PARTİ'YE SEÇİM İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRIMIZ SONSUZA KADAR DEVAM ETMEYECEK'

İYİ Parti’ye seçim işbirliğine yönelik çağrılarını hatırlatan Özdağ, "İYİ Parti’ye seçim iş birliği çağrısında bulunduk. Üzerinden 10 günden fazla süre geçti. Randevu da talep ettik. Ne çağrımıza, ne randevu talebimize, İYİ Parti Genel Merkezi’nden şu ana kadar bir cevap gelmedi. Bizim de randevu ve iş birliği talebimiz, sonsuza kadar devam etmeyecek. Eğer olumlu cevap birkaç gün içinde gelmezse biz de bu konuda değerlendirmeyi, vatansever seçmenin takdirine sunacağız ve taleplerimizi geri çekeceğiz" ifadelerini kullandı.

‘ATATÜRK’TEN TAVİZ VERENLERLE YAN YANA DURMAYIZ’

CHP ile seçim iş birliği yönünde düşüncesi sorulan Ümit Özdağ, şöyle konuştu:

"CHP ile bir işbirliğimiz söz konusu olabilir. Bunun için Özgür Özel ile bir protokol imzalamamız lazım. Özel, bu protokolde Şeyh Said’in bir vatan haini olduğunu ifade etmesini isteriz. HDP’nin terörle bir ilintili parti olduğunu, bu konuda bize güvence vermesini isteriz. HDP ile değil sadece Zafer Partisi ile ittifak yapacağının güvencesini vermesini isteriz. Bu protokolün gizli olmasını istemeyiz. Teklifimizi ortaya koymuş olduk. Şaka bir yana, CHP, artık Atatürk’ün partisi değildir. Şeyh Said’e vatan haini diyemeyen ve Şeyh Said’in akrabalarının üzüntüsüne dertlenen bir kişi, Cumhuriyetin daha başlangıç döneminde İngiliz emperyalizmi ile iş birliği yapan, daha önce işgalci Rus ordusunun generallerinin tozunu, postalını yalayan bir adamın, yine onun yolundan giden akrabalarının derdini düşünüyor da şehit olan, askerlerin, polislerin, devlet memurlarının ailelerinin hiç onurunu haysiyetini, şerefini duygularını düşünmüyor. Biz Atatürk’ten taviz vermeyen partiyiz, Atatürk’ten taviz verenlerle yan yana durmayız." 

'FUAT UĞUR'UN TWEETİ ERZURUM'DA BİR PROVOKASYON HAZIRLIĞININ GÖSTERGESİ OLABİLİR'

TV100 internet sitesinin köşe yazarı Fuat Uğur'un kendisi hakkında paylaşım yaptığını söyleyen Özdağ, "Birkaç gün önce gazeteciliği şüpheli ama istihbaratçılığı kesin olan Fuat Uğur adlı zat bir tweet atarak benim Erzurum ziyaretim sırasında Şeyh Sait meselesini kaşıyabileceğimi ifade etmiş. Biz, Türkiye’nin her yerinde ne söylüyorsak Erzurum’da da Hakkari’de de Sinop’ta da onu söyleriz. Şeyh Sait, Abdullah Öcalan bunlar Türkiye’nin her yerinde vatan haini ve teröristtir. İçişleri Bakanını, Erzurum Valisini göreve çağırıyorum. Fuat Uğur karanlık ilişkileri olan bir zattır. Bu yapmış olduğu açıklama Erzurum’da bir provokasyon hazırlığının göstergesi olabilir" dedi.

'MİLLİ EĞİTİM BAKANI HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEK'

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in tarikat ve cemaatlerle iş birliği protokolleri imzaladıkları ve buna devam edecekleri yönündeki sözlerine tepki gösteren Ümit Özdağ, "Meclis’te yapmış olduğu konuşmada tarikat ve cemaatleri milli eğitime sokmaya devam edeceği doğrultusunda suç itirafıdır. Onlar çocukların dağa gitmesini engelliyor diyorlar. Tarikat ve cemaatlerin işi midir çocukların dağa gitmesini engellemek? Sen Milli Eğitim Bakanı olarak ne yapıyorsun? Bu kabul edilebilir değildir" ifadelerini kullandı.

"FETÖ’cüler dağa gitmediler ama Genelkurmay'ı bastılar. Özel Kuvvetleri bastılar. Meclis’i bombaladılar" diyen Özdağ, "Milli Eğitim Bakanı gayri ciddi bir adamdır. Bütün kariyeri önü açılarak ideolojik nedenlerle hak etmediği yerlere getirilmiş, hak etmediği şekilde profesörlük unvanı almış, hak etmediği şekilde rektörlüğe getirilmiş ve hak etmediği şekilde Milli Eğitim Bakanlığına getirilmiş bunları da hep tarikat ve cemaatlerin desteğiyle sağladığı için bugün Türk çocuklarını ne idüğü belirsiz tarikat ve cemaatlerin eline teslim etmeye çalışmaktadır. Gençlik buna direnecektir. Direnmeye de başlamıştır. Şundan emin olun ki bu Milli Eğitim Bakanı Türkiye’de hukuk devleti kurulduğu gün mahkeme önünde hesap verecektir" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)