Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Bugün tarihi bir gün, Herson'a geri dönüyoruz

Rusya'nın Herson kentinden çekilmesiyle ilgili açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Tarihi bir gün, Herson'a geri dönüyoruz. Herson halkı, Ukrayna'dan asla vazgeçmedi" dedi.

Rus askerlerinin çekilmesinin ardından meydanlar ve kamu binalarına Ukrayna bayrakları asıldı. (Fotoğraf: AA)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun çekildiği Herson kentine Ukrayna askerlerinin girmesine ilişkin, "Bugün tarihi bir gün, Herson'a geri dönüyoruz" ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Vladimir Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı görüntülü paylaşımında, Ukrayna özel kuvvetlerinin Rus güçlerin çekildiği Herson kentine girmesini değerlendirdi.

Ordunun Herson kentine yaklaştığını aktaran Zelenskiy, "Bugün tarihi bir gün. Ülkemizin güneyine, Herson'a geri dönüyoruz. Şu an itibarıyla savunucularımız şehre yaklaşıyor, az kaldı ve biz de girmeye başlıyoruz. Ancak özel kuvvetler zaten şehirde" dedi.

"Herson halkı bekliyordu" diyen Zelenskiy, "Ukrayna'dan asla vazgeçmediler ve şehir henüz düşman varlığından tamamen arındırılmamışken bile Herson halkı, Rus sembollerini ve işgalcilerin Herson'daki varlığının izlerini sokaklardan ve evlerinden kaldırıyor" şeklinde konuştu.

Zelenskiy, Ukrayna ordusunun Herson bölgesinde güvenliğin sağlanması için gereken çalışmaları yapacağını belirterek, bölgede kalan Rus askerlerine teslim olma çağrısı yaptı.

'KIRIM'IN KURTULUŞ ZAMANI YAKLAŞIYOR'

Vladimir Zelenskiy, ülkesinde faaliyet gösteren "United24" adlı bağış toplama platformunun, Ukrayna'da insansız deniz aracı filosu kurulması için kampanya başlattığını, yaklaşık bir saat içinde ilk araç için yeterli paranın toplandığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Alınan ilk insansız deniz aracına Herson adı verildi. Oldukça mantıklı. İkinci deniz aracına Sivastopol adını vereceğiz. Bütün bunlarla Kırım'ımızın kurtuluş zamanına yaklaştığına inanıyorum."

Ne olmuştu? 

Rusya, 24 Şubat'ta Ukrayna'ya askeri saldırı başlattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk bölgelerini askeri yardım istediğini söyleyerek harekatı başlattığını açıklamıştı. 

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk yönetimleri ile Herson ve Zaporijya kentlerinde 23 Eylül'de Rusya'ya katılmak için referandum düzenleneceği duyurulmuştu. 23 Eylül'de başlayan referandumlar 27 Eylül'de tamamlanmıştı. Rusya'nın açıkladığı referandum sonuçlarına göre Donetsk Halk Cumhuriyeti seçmenin yüzde 99.23'ü, Lugansk Halk Cumhuriyeti seçmenlerin yüzde 98.42'si, Herson bölgesinde referanduma katılanların yüzde 87.05'i, Zaporijya bölgesinde oylamaya katılanların yüzde 93.11’i Rusya’ya katılmaya 'evet' demişti.

Birleşmiş Milletler (BM) ve çok sayıda ülke referandumları tepki göstermişti. Referandumların yaşa dışı olduğu belirtilen BM açıklamasında, "Halkın iradesini temsil ettiğini iddia ederken başka bir devletin topraklarının bir devlet tarafından zorla alınmaya çalışılmasına meşruiyet kazandırmayı amaçlayan tek taraflı eylemler, uluslararası hukuka göre yasal olarak kabul edilemez" denilmişti.

Referandumun ardından Herson ve Zaporijya'nın bağımsızlıklarını tanıyan Rusya Devlet Başkanı Putin, 4 bölgeyi ilhak ettiklerini açıklamıştı.

Devam eden çatışmaların ardından Rusya, kendi toprağı ilan ettiği Herson'dan 9 Kasım günü çekilmeye başladığını duyurdu. 11 Kasım'da ise çekilmenin tamamlandığı belirtildi. Rus güçlerinin çekilmesinin ardından Ukrayna özel kuvvetlerine bağlı askerler kente girmeye başladı. (HABER MERKEZİ)