Bursa'da orman yangını

Bursa'da makilik alanda başlayan yangın ormanlık alana sıçradı. 20'den fazla küçükbaş hayvan öldü.

DUVAR – Bursa’nın Nilüfer ilçesi Başköy Mahallesi yakınında yangın çıktı. Makilik alanda henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın rüzgarın etkisiyle ormana sıçradı.

Yangın söndürme araçları ve iş makineleriyle alevlerle mücadele edilirken yangının sıçradığı bir çiftlikteki 20’den fazla küçükbaş hayvan öldü. Alevlerden kurtarılan hayvanlar ise araçlarla bölgeden uzaklaştırıldı. Bazı itfaiye erleri ise dumandan etkilendi.

YANGIN KONTROL ALTINDA

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, yangının bildirilmesinden 12-13 dakika sonra müdahaleye başladıklarını bildirdi.

Alevlere 10 arazöz, 5 dozer ve 50 orman yangın söndürme işçisiyle müdahale ettiklerini anlatan Akın, şunları söyledi:

“Yangın, bölgedeki aşırı rüzgarın etkisiyle yaklaşık 8 hektarlık bir alana yayıldı. Bunun bir kısmında da ziraat arazileri zarar gördü ancak arkadaşlarımızın özverili çalışmalarıyla şu anda yangını kontrol altına aldık. Orman arazözlerimiz ve Büyükşehir Belediyemizin itfaiyeleriyle koordineli olarak bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. İnşallah akşama doğru buradaki soğutma çalışmalarını tamamlamış olacağız.”

Akın, ilk tespitlerine göre yangının, yanan bölgenin güney kısmında bulunan bir ağılın yakınında çıktığını dile getirdi.

Konuyla ilgili araştırmanın jandarma tarafından yapılacağını aktaran Akın, “15-20 dönümlük bir zeytinlik ve ay çiçeği tarlası bu orman yangınında zarar gördü. Yangının çok büyük bir kısmı devlet ormanında. Bu yangını bu rüzgarda, bu fırtınada, hava aracının yokluğunda bu kadar alanda daha büyük bir alana yayılmadan tuttuğumuza şükrediyoruz” diye konuştu.