Maske dağıtan Halkevleri Şube Başkanı gözaltına alındı

Bartın'da pazarda vatandaşlara maske dağıtan Bartın Halkevleri Şube Başkanı Yonca Alemdar ile maskeleri diken terzi Hulisi Kaymakçı gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bartın Halkevleri Şube Başkanı Yonca Alemdar, kent merkezinde bir terziye maske diktirdikten sonra kapalı pazar yerindeki vatandaşlara ve satıcılara bunları dağıtmaya başladı. Alemdar, maskeleri dağıttığı sırada polisler tarafından gözaltına alındı. Standartlara uygun olmayan maskeleri izinsiz dağıttığı gerekçesiyle Yonca Alemdar ile birlikte maskeleri diken terzi Hulisi Kaymakçı de gözaltına alındı. Karakola götürülen Yonca Alemdar ile terzinin ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

Bartın Halkevleri sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Galla Pazarında vatandaşlara ve satıcılara parasız maske dağıttıkları için Şube Başkanımız Yonca Alemdar ile maskeleri diken terzi Hulisi Kaymakçı polis tarafından gözaltına alındı. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!" dedi.

KOCA: EVDE MASKE YAPILABİLİR

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonra basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Evde, sentetik olmayan kumaştan, pamuklu bez kumaştan çok rahat maske yapılabilir. İlla deri olması gerekmez. Sitemizden onu takip edebilirsiniz. Dışarı çıkarken maskemizi takalım. Hatta illa almanıza gerek yok. Bir bez, pamuklu kumaştan çok rahat yapabilirsiniz" ifadelerini kullanmıştı. Koca, "Eczanelerde ya da marketlerde parayla maske satışı olması söz konusu değil. Bedava vermek istiyorlarsa kendileri bilir ancak satışını yapmak kesinlikle yasak. Herhangi bir satış var ise biz bildirebilirler" demişti. (HABER MERKEZİ)