FETÖ soruşturmasında, 'Gülen alimdi' ifadesi

FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan dershane yöneticisi Ahmet B. ifadesinde, Gülen cemaati ile gönül bağının 'eskisi kadar olmasa da' sürdüğünü belirterek, "Ben Fethullah Gülen’in İslam alimi olduğunu düşünüyorum..." dedi.

DUVAR – Kırklareli’nde askeri darbe girişiminin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 41 öğretmenin ifadeleri, kapatılan cemaate bağlı kolejlerdeki işleyişin yanı sıra Fethullah Gülen’in doğacak çocuklara bile kendisinin isim verdiğini ortaya çıkardı. Cemaatin okullarında ‘Himmet’ ve ‘Bağış’ adı altında para toplandığını, sohbet toplantılarında Gülen’in videolarının izletildiğini anlatan öğretmenler, “Takılarımızı satıp Bank Asya’ya yatırılmasını istediler, seçim öncesi de Ak Parti’ye oy verilmemesi için siyasi propaganda yaptılar” dedi. 41 yaşındaki dershane yöneticisi Ahmet B. ifadesinde, “Fethullah Gülen’in ben İslam alimi olduğunu düşünüyorum. 15 Temmuz darbe girişimine kalkışanların da bu cemaatle ve Fethullah Gülen hareketiyle ilgisinin olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

Kırklareli’nde geçen cuma günü 160 polisin katıldığı şafak operasyonunda aralarında ‘il imamı’ Şuayip Beyazıt’ın eşi Emine Mine Beyazıt ve öğretmenlerin de bulunduğu 41 şüpheli gözaltına alınmıştı. Dershane hizmetlisi Erdal Buhran’ın evinde Fethullah Gülen’in hasta yatağında çekilmiş fotoğrafı ve altında ‘şifa’ bulması için edilecek dua yazılı belge bulunurken, 4 günden bu yana gözaltında ifade veren öğretmenler, örgütün özel eğitim kurumlarındaki işleyişini anlattı.

‘BASKIYLA TWEET ATARDIK’

Soruşturma kapsamında gözaltına alınarak sorgulanan cemaatin kolej öğretmenlerinden 36 yaşındaki Bahar S., sohbet toplantılarında Fethullah Gülen videolarının izlettirildiğini ifade ederek, şöyle dedi:

“Okuldaki yöneticiler dershanelerin kapatılması hususunda bizlere etiket yayınlayıp Tweet attırmaya zorlardı. Biz de onun baskısıyla atardık. Gülen’in beddua etmediğine dair bize yazılı broşür ve evraklar verip, ayrıca dershanelerin kapatılmaması konusunda siyasi hükümet aleyhinde propaganda yapılıyordu. Yöneticiler öğretmenlere takılarınız dahil bozdurup Bank Asya’ya yatırıp zor durumdan kurtarmamızı istedi. Başkalarının evini, arabasını satıp paraları Bank Asya’ya yatırdığı hakkında örnekler veriyordu. Ayrıca en önemlisi seçim öncesi AK Parti’ye oy verilmemesi, CHP’ye oy verilmesi hususunda siyasi propaganda yapıyordu. Alış verişleri de belli market zincirlerinden yapmamızı istiyordu.”

Kapatılan kolejin Fen Bilgisi öğretmeninin kendisine namaz kılması için baskı yaptığını öne süren Bahar S., kıyafetlerine karıştığını ve makyaj yapmaması konusunda da uyarılarda bulunduğunu anlattı.


‘ALTIN NESLİ BİLMEM’

İfadesi alınan öğretmenlerden 31 yaşındaki Nurdem T. ise ‘altın nesil nedir?’ sorusuna verdiği cevapla dikkat çekti. Gülen’in ‘altın nesil’ projesini bilmediğini anlatan Nurdem T., doğacak çocukların isimlerine bile Gülen’in karar verdiğini belirterek, “Ne olduğunu bilmiyorum ama okulda çalıştığım dönemde çocuğu olacak öğretmen arkadaşlar çocuklarının ismini bir şekilde Fethullah Gülen’e ulaşarak isim koyduruyorlardı. Bunun sebebini bilmiyorum ama altın nesilden Gülen’e minnet duyan bir gençlik kastedilmiş olabileceğini düşünüyorum” dedi.

‘GÜLEN TERÖRİST DEĞİL’

Operasyon kapsamında gözaltına alınan dershane yöneticisi 41 yaşındaki Ahmet B. ise Fethullah Gülen’i ‘İslam alimi’ olarak gördüğünü söyledi. İfadesinde Gülen hareketinin ‘silahlı terör örgütü olmadığını’ belirten Ahmet B., “Bugünkü son duruma göre Fethullah Gülen hareketi bir silahlı terör örgütü değil ve Fethullah Gülen de silahlı terör örgütü lideri değildir. Ben böyle düşünüyorum. Terör örgütü sayılması için mahkeme kararı olması lazım ama böyle bir karar yok. O yüzden de bana göre terör örgütü değildir. Fethullah Gülen’in ben İslam alimi olduğunu düşünüyorum. 15 Temmuz darbe girişimine kalkışanların da bu cemaatle ve Fethullah Gülen hareketiyle ilgisinin olup, olmadığını bilmiyorum” diye savundu.


‘GÖNÜL BAĞIM VAR’

2015 Mart ayında görev yaptığı dershaneden ayrıldığını ve cemaatle her türlü bağlantısını kestiğini anlatan Ahmet B., “Mart 2015’ten sonraki olaylar hakkında bir bilgim yoktur. Ben kendi KPSS kursumu açtıktan sonra dershaneden öğretmenler hem çalışmak amaçlı hem de kurs görmek amaçlı gelmişlerdir. Bunun dışında bir bağlantım kalmamıştır. Ancak cemaate gönül bağım eskisi kadar olmasa da devam etmektedir” ifadelerini kullandı. Gözaltında ifade alma işlemleri süren 41 şüphelinin daha sonra adliyeye sevk edildiği belirtildi.

217 KİŞİ TUTUKLANDI

Kırklareli’nde 15 Temmuz askeri darbe girişiminin bu yana düzenlenen operasyonlar kapsamında yaklaşık 800 kişiyle ilgili adli işlem yapıldı. Aralarında asker, polis, memur, işadamı, esnaf ve cemaate bağlı özel eğitim merkezlerindeki çalışanlarında aralarında bulunduğu 217 şüpheli tutuklandı. (KIRKLARELİ/DHA)