Hürriyete saldıranlar beraat etti

Hürriyet gazetesinin matbaasına saldıran ve savcılıkta suçlarını itiraf eden sanıkların davası karara bağlandı. Mahkeme sanıkların tümü için de beraat kararı verdi.

DUVAR – Hürriyet gazetesinin Ankara matbaasına düzenlenen saldırı gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan 10 sanığın hepsi de beraat etti.

Hürriyet gazetesinin Ankara matbaasına saldırıya ilişkin açılan davada mahkeme, 10 sanığın beraatına karar verdi. Mahkeme, gazete binasına taş attığını itiraf eden O.A. isimli sanığa önce 1 yıl hapis cezası verdi, daha sonra iyi hal indirimi uygulayarak hapis cezasını para cezasına çevirdi.

Hürriyet’in Ankara’daki matbaasının bulunduğu binaya 8 Eylül 2015 tarihinde saldırı düzenlendi. Saldırıda can kaybı yaşanmazken, binada hasar oluştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıya ilişkin başlattığı soruşturmada 10 şüpheli hakkında ‘mala zarar verme’ suçundan, yaşı 18’den küçük bir şüpheli hakkında da ‘mala zarar verme, izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma’ suçlarından Ankara 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

‘ZARARI GİDERMEYECEĞİZ’

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre davanın karar duruşması 14 Haziran’da yapıldı. Sanıklar, yaptıkları son savunmada, “Bizim suçumuz yoktur, zararınızı gidermeyeceğiz, ayrıca bunu giderecek maddi durumumuz yok” dediler.
Yaşı 18’den küçük olan sanık R.K.A. ise savunmasında olay tarihinde Hürriyet matbaasının önünde olduğunu anlatarak, “Bir kısım kişiler sopa ile koşarak Hürriyet binasına saldırdılar, ancak ben hiçbir saldırıda bulunmadım. Olayın heyecanı içinde slogan attım, taş ve benzeri bir şey atmadım. Eşyaya zarar vermedim. Zarar giderecek durumum yoktur” dedi.

Savunma sonrası mahkeme, 10 sanık hakkında beraat kararı verirdi. Mahkeme sanık O.A.’nın, kamu hizmetine tahsis edilmiş katılan şirkete ait mala zarar verdiği gerekçesiyle önce 1 yıl hapis cezası verdi. Ceza iyi halden 10 aya düşürüldü.
Daha sonra da bu ceza 6 bin lira para cezasına çevrildi 24 taksitle sanıktan alınmasına da hükmedildi.

SUÇLARINI İTİRAF ETMİŞLERDİ

Savcılık soruşturmasında sanıklar suçlarını itiraf etmişti. Sanıklardan E.G. ifadesinde “Gözüm kameraya takıldı ben de kameraya doğru koştum ve kameranın görüntü almasını engellemek için elimle arkasından aşağı doğru eğerek görüntü almasını engelledim. Bu esnada ilk etapta ve devamında kulübeye taş atıyorlardı, aynı zamanda kalın beton üzerinde Doğan Center yazılı pirinç levha olduğunu tahmin ettiğim harfleri söküyorlardı. Ben de yanlarına giderek yarım parça bulunan bir harfi çektim elimde kaldı” demişti.

E.A. da ifadesinde, “Herkes gazete binasına yürümeye başladı. Ben de kalabalığın vermiş olduğu heyecanla taş alarak binaya doğru attım” demişti.
6 bin TL ceza verilen O.A. da savcılıkta nöbetçi kulübesine taş attığını itiraf ederek, “Daha sonra yanımda bulunan R.K.A., Hürriyet Gazetesi’nin bariyerini itekleyerek kırdı ve yerde bulunan aydınlatmada kullanılan lambaya tekme attı. Olay öncesinde herhangi bir planlama yapmadık, duygusal davrandım” demişti.
Hürriyet’in Ankara’daki matbaası dışında İstanbul’da da gazete binasına da 2 saldırı gerçekleştirilmiş, yazar Ahmet Hakan ise darp edilmişti.

Haberin tamamı